Paljud poolakad ei soovi, et riik Euroopa Liidust lahkuks. Potentsiaalne oht ajas kümned tuhanded neist tänavatele meelt avaldama.

Foto: Zuma Press/Scanpix
Aare Kartau 11. oktoober 2021 13:42

Poola valitsuse ja Euroopa Liidu vahel on puhkenud taas konflikt, mis on andnud kohalikele elanikele põhjust muretsemiseks. Nimelt otsustas Poola kõrgem kohus eelmisel nädalal, et kohalik õigus on Euroopa Liidu omast tähtsam. Kohalikud elanikud pelgavad, et olukord võib viia selleni, et Poola peab 27 Euroopa riiki koondavast ühendusest üldse välja astuma. Seetõttu toimusid riigis massimeeleavaldused, milles kümned tuhanded inimesed kritiseerisid valitseva erakonna võimu all oleva kohtu vastuolulist sammu.

Poola võimupartei PiS (Õigus ja Õiglus) on vedanud Brüsseliga vägikaigast juba aastaid. Eriti kerkisid pinged esile pärast mitmeid kohtureforme, mistõttu alustas Euroopa Komisjon Varssavi suhtes rikkumismenetlusi. Tänavu kevadel otsustas Euroopa Kohus otsustas, et Poola ülemkohtu kohtunike ametisse nimetamise uued eeskirjad võivad rikkuda ELi seadusi. Seega anti Brüsselist korraldus reformid peatada. Poola põhiseaduslikkuse järelevalve kohus lükkas ettepaneku tagasi ja otsustas möödunud nädalal, et hoopis mitmed Euroopa Liidu lepingu artiklid on vastuolus riigi põhiseadusega, mistõttu ei tohiks liit „väljaspool oma pädevust tegutsedes“ Poola kohtureformidesse sekkuda. Kuna ELi seaduste ülemuslikkus on ühenduse liikmeks saamise nõue, kardavad euromeelsed poolakad, et otsus võib viia riigi lahkumiseni või lausa väljaheitmiseni Euroopa Liidust.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99