Maailm

Nobeli rahupreemia võitsid sõnavabaduse eest võitlevad ajakirjanikud 

Toimetas Aare Kartau, 8. oktoober 2021 12:33

Rahu-Nobeli võitsid tänavu ajakirjanikud Maria Ressa ja Dmitri Muratov.

Foto: Twitter.com/Tsihanouskaya

Reedel kuulutati Oslos välja 2021. aasta Nobeli rahupreemia laureaadid. Nendeks osutusid kaks ajakirjanikku: Maria Ressa Filipiinidelt ja Dmitri Muratov Venemaalt. Mõlemat tunnustati julguse eest kaitsta sõnavabadust.

Nobeli rahupreemiat jagatakse üksikisikule või organisatsioonile, kes on teinud head tööd riikidevahelise sõpruse arendamiseks. Kui mullu võitis auhinna Maailma Toiduprogramm, siis tänavu osutusid võitjateks kaks ajakirjanikku – Maria Ressa ja Dmitri Muratov. Nobeli komitee eesistuja Berit Reiss-Andresen sõnas, et laureaadid on auhinda väärt „tänu nende jõupingutustele sõnavabaduse kaitsmisel, mis on demokraatia ja püsiva rahu eeltingimus“.

Samal teemal

Maria Ressa on Filipiinide-USA ajakirjanik ja kirjanik, kes veetis CNNi uuriva reporterina peaaegu kaks kümnendit Kagu-Aasias. 2020. aastal mõisteti ta Filipiinide vastuolulise seaduse alusel küberkuritegevuses süüdi, mis tekitas inimõiguslastes laiaulatuslikku hukkamõistu. Seda peeti ka pressivabaduse rünnakuks.

Dmitri Muratov on Venemaa ajakirjanik ja väljaande Novaja Gazeta peatoimetaja. Ajakirjanike Kaitsmise Komitee on tema väljaannet kirjeldanud ka „ainsa tõeliselt kriitilise ajalehena, millel on tänasel päeval Venemaal üleriiklik mõju“. Muratov võitis aastal 2007 ka Rahvusvahelise Pressivabaduse auhinna tänu julgusele kaitsta ajakirjandust vaatamata rünnakutele ja ähvardustele.

Samal teemal

07.09.2021
Tänavune Nobeli kirjandusauhind läks Aafrika päritolu autorile
04.09.2021
Nobeli meditsiinipreemia võitsid retseptoreid uurinud USA teadlased
14.08.2021
EESTI ESIKOHAL! Liba-Nobeli võitnud teadustöö leidis, et korrumpeerunumates riikides on ka tüsedamad ministrid