Eesti uudised

PIMEDAD AKNAD VASTU TALVE? Krõbedad hinnad tungivad väevõimuga peale (5)

Marvel Riik, Ekvard Joakit, 7. oktoober 2021 16:31

TALV TULEB! Prognooside järgi annab hinnatõus endast jätkuvalt tunda ning musta stsenaariumi järgi saabub raskeima aeg aasta kõige külmemal ajal.

Foto: Erki Parnaku

Valimiste eel pole populaarsed sõnumid, et hinnad on tõusnud pikemaks ajaks uuele tasemele, kuid nii kipub kibe reaalne maailm olema. Lohutust pakuvad majandusanalüütikud sellega, et järgnevatel aastatel hinnatõusude tempo aeglustub. Kõigepealt aga tuleb üle elada kõige külmem aastaaeg. „Kõik ennustavad, et talv on kriitiline,“ tõdes murelikult riigihalduse minister.

Eesti on suuresti teiste riikide tõmmata ja lükata: praegune hinnasurve, mis on seni peegeldunud eelkõige energiahindades, on suuresti tingitud sellest, mis toimub välismaal. Riigi tööriistakastis pole praeguse hindade kasvu pidurdamiseks erilisi instrumente. Valitsustasandil saaks mõelda projektidele, mis parandaks taristut näiteks energiavarustuse seisukohalt. Sedalaadi pikkade plaanide kõrval on kiiremad lahenduskäigud kõikvõimalikud toetusmeetmed, aitamaks spetsiifilisemalt neid, kes hädas. Nagu püüdis peaminister Kaja Kallas hiljuti lohutada majapidamisi kallima elektriarve puhul: hädaabina saab omavalitustelt küsida toimetulekutoetust.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.08.2021
KUIDAS EDASI? Mida teevad omavalitsused, et hinnalõksu jäänud suudaksid maksta kalli elektri eest?
22.08.2021
Kallas kalli elektrihinna valguses: jätame ära eelmise valitsuse poolt kokkulepitud aktsiisitõusud
14.08.2021
Juhtkiri | Elektrit tasuta ei saa
13.08.2021
TARK EI TARBI ÜLE! Eksperdid selgitavad, kuidas hoida kokku vee-, elektri- ja küttekuludelt