Eesti uudised

VIDEO | Kaja Kallas: maksame toetust hooldekodudele, mille personalist vähemalt 90% on vaktsineeritud (160)

Toimetas Elis Kusma, 7. oktoober 2021 11:55

Kaja Kallas

Foto: Stenbocki maja

Valitsuse iganädalasel pressikonverentsil osalesid peaminister Kaja Kallas, riigihalduse minister Jaak Aab, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus, tervise- ja tööminister Tanel Kiik ning ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

Vaata videot pressikonverentsist siit!

Samal teemal

Kaja Kallas alustas headest uudistest – Eesti saab Euroopa Komisjonilt toetust investeeringuteks ja rohepöördeks, suurusjärk on sadades miljonites.

COVIDi leviku poolest on Eesti jõudnud oranžile ohutasemele. Kallase sõnul onn oluline hoida distantsi ja haigena jääda koju. Teadusnõukoda andis teada, et kolmandas laines ei ole surnud mitte ühtegi alla 60-aastast inimest, mis näitab, et viirus on vanemaealistele ikkagi väga ohtlik.

Vaktsineerimise suurendamiseks hakatakse maksma toetust hooldekodudele, kelle personalist on vaktsineeritud vähemalt 90%. Toetust saab taotleda 1. detsembrist 15. jaanuarini, makstakse 120 eurot inimese kohta. Toetust on võimalik suurendada 50-60% võrra vastavalt sellele, kui suur hulk töötajaid on saanud tõhustusdoosi.

Valitsus kiitis heaks erakorralise pensionitõusu 20 euro võrra.

Ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt rääkis digiühiskonna arengukavast. Visiooni nimi on „Digiväeline Eesti“, tehnoloogia pannakse teenima inimest, majandust ja ühiskonda. Tuleb mõõta inimeste rahulolu tänaste teenustega, eraisikutel on rahulolu riiklike teenustega 67%, ettevõtetel 47%. Kiire internetiühendusega ollakse rahul 58%.

Probleemiks on, et palju pöördumisi jõuavad valele aadressile ja keegi saadab selle käsitsi edasi teise ministeeriumisse, selliste asjadega saaks tegeleda tehisintellekt.

Riigihalduse minister Jaak Aab rääkis, et tänu erakorralisele pensionitõusule, indekseerimisele ja keskmise pensioni vabastamisele tulumaksust saab alates 2023. aasta 1. aprillist keskmise pensioni saaja kätte umbes 130 eurot rohkem. Aab rõhutas, et erakorraline pensionitõus on võimalik olnud ainult siis, valitsuses on Keskerakond.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus rääkis, et valitsuses sai heakskiidu kolm pensionit puudutavat seaduseelnõu: 1) tulumaksuseaduse muudatus, mille järgi keskmise pensioni saajad vabanevad tulumaksust; 2) erakorraline pensionitõus; 3) kogumispensioni seaduse muudatus. Praegu kehtiv reeglistik soosib kolmandast sambast ühekordset raha väljavõtmist, uus seadusemuudatus teeb lihtsamaks raha väljavõtmise osadena.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik rääkis, et hambaravihüvitist saavad senisest suuremas määras registreeritud töötud ja toimetulekutoetust saavad inimesed, kõrgendatud määr on 85 eurot.

Kiik rääkis, et tulemas on alampalga tõus. Ametiühingud ja tööandjad on kokku leppinud, et alampalk tõuseb 70 euro võrra 650 euroni.

Haiglates on umbes 240 koroonapatsienti. Haiglate koormust aitab vähendada vaktsineerimine.

Euroopa ravimiamet on andnud heakskiidu tõhustusdoosidele vähemalt kuus kuud pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist. Ekspertkomisjon soovitab tõhustusdoose 65+ elanikkonnale ja hooldekodude elanikele. Soovi korral võib kaheksa kuu möödudes teha tõhustusdoose ka teistele täiskasvanutele. 65+ elanikele on ka gripivaktsiin tasuta, seda võib teha koroonavaktsiiniga koos.

Kiik juhtis tähelepanu, et meedias on olnud debatt, et mis saab põhjuseta vaktsineerimata isikute ravikuludest. Minister lubas, et kõik saavad abi solidaarselt.

Küsiti, kas presidendi kantselei on raha juurde küsinud. Kallas ütles, et ei ole väga ilus, et aastaks planeeritud raha on üheksa kuuga ära kulutatud. Ametlikku taotlust raha juurde saamiseks pole Keit Pentus-Rosimannuse sõnul esitatud.

Küsiti, kas minister Aab on nõus keskfraktsiooni ettepanekuga inimestele hinnatõusu kompenseerimisest. Aab sõnas, et Eestis on hinnatõus nii kiire, kuna ka majandus kasvab kiiresti ja palgad tõusevad.

Õhtulehest küsiti, kas valitsusel on vaktsineerimise edendamiseks ideed täiesti otsas. Põhjamaade tasemeni jõuame praeguse tempoga järgmise aasta juuliks. Tanel Kiik vastas, et lisavõimalusi vaktsineerimise edendamiseks on pidevalt loodud. Kõhklejaid kutsus Kiik üles usaldama eksperte. Kallas nõustus, et kõrvalmõjude hirme saavad maha võtta ainult meditsiinitöötajad. Pentus-Rosimannus lisas, et põhjendatud on erineva leebusastmega piirangud neile, kes on vaktsineeritud ja neile, kes pole.

Samal teemal

07.10.2021
Kõrge vaktsineeritusega hooldekodud saavad 120 eurot toetust iga kaitsepoogitud töötaja kohta
30.09.2021
VIDEO | Valitsuse pressikonverentsil tutvustati järgmise aasta riigieelarvet
23.09.2021
VIDEO | Tanel Kiik: vaktsineerimine peab jääma tasuta kättesaadavaks kuni pandeemia lõpuni