Maailm

Peking: kas Austraalia tahab Taiwani nimel kahurilihaks saada? (9)

Greete Kõrvits, 6. oktoober 2021 20:34

SÕJAKIRVES PEA KOHAL: Xi Jinping ja Tsai Ing-wen.

Foto: Reuters/EPA/Scanpix

Hiina võimud hoiatasid Taiwanit sõja eest. Pühapäeval lennutas Peking Taiwani õhuruumi tervelt 56 sõjalennukit. See on rekordiline arv, vaid kaks päeva varem näitas Hiina oma musklit 38 lennukiga. Kokku on Taiwan selle kuu esimesel nädalal teatanud 149 nende õhuruumi sattunud Hiina lennukist.

Taiwani välisminister Joseph Wu kinnitas, et saareriik on võimaliku rünnaku tagasilöömiseks valmis, ning utsitas austraallasi, et nood jagaksid luureandmeid ja teeksid Taiwaniga koostööd, vahendab Austraalia rahvusringhääling. Ehkki diplomaatilisel tasemel Austraalia Taiwani iseseisvust ametlikult ei tunnista, on austraallased ja ameeriklased omavahel arutanud erakorralisi tegevusplaane, juhuks kui Hiina, kes teatavasti peab Taiwani endale kuuluvaks, saareriigile kallale peaks minema. Hiina propagandaväljaanne Global Times esitas selle peale küsimuse: kas Austraalia tahab kahurilihaks saada?

Ka president Tsai Ing-wen lubas, et teeb kõik endast oleneva, et kodusaart invasiooni eest kaitsta. Ta andis siiski mõista, et ilma Taiwani liitlasteta oleks „autoritaarsusel demokraatia üle suurem eelis“. Rahvas valis president Tsai riiki juhtima suuresti tänu tema veendumusele Taiwani iseseisvuses. Hiina president Xi Jinping aga leiab, et saare tagasi Pekingi kontrolli alla võtmine on vältimatu.