Eesti uudised

Hagi Šein: Juhan Aare oli üks neist, kes murendas kaljut, mis lõpuks kokku varisest (3)

Arvo Uustalu, 6. oktoober 2021 17:23
Foto: Stanislav Moškov

Meediaekspert ja õppejõud Hagi Šein töötas fosforiidisõja puhkedes Eesti Televisiooni saatejuhina.

„Juba oli niisugune aeg, kus natukene püüti küll töötajate indu pidurdada, aga üldiselt enam väga vaibale ei kutsutud. Võib-olla Juhan Aarele öeldi, et tõmba natukene tagasi,“ meenutab ta olukorda 1987. aastal, kui fosforiidisõda alguse sai.

Samas tõdeb Šein, et ka aasta hiljem oli telemajas veel härrasmehi, kes arvasid, et mine sa tea, järsku pöörab vabam õhkkond tagasi oma vanadesse rööbastesse.

„Ise ju ka tegin üsna teravaid saateid. Vahepeal ikka käisid ka keskkomitee inimesed majas, aga võlusõnaks oli perestroika. Selgitasime, et meil on perestroika ja rahvaga tuleb asju arutada. See pehmendas nii mõnegi olukorra. Laviin oli Gorbatšoviga valla päästetud,“ räägib ta.

Šein meenutab Juhan Aaret, kui meest, kes oli süttiv ja hirmsasti innustuv ja seda oma elu lõpuni.

„Fosforiiditemaatikas oli dramaatilisust niigi piisavalt, aga televaatajaid haaras kaasa ka tema isiksus. Juhan Aare oli üks neist, kes murendas tilkhaaval kaljut, mis lõpuks selgus, ei olnudki kalju ja kokku varises,“ viitab Šein rahvaste vangla kokkukukkumisele.

Ta lisab, et kindlasti ei lõppenud Aare tähelend kuulsate fosforiidisaadetega ja toob muu hulgas välja tema suurepärased dokumentaalfilmid.

Samal teemal

06.09.2021
Toomas Lepp: „Juhan ütles, et Virumaal hakatakse fosforiiti kaevandama ainult üle tema laiba.“
06.09.2021
Marju Lauristin: piltlikult öeldes tõstis Juhan Aare fosforiidisõja lipu otsesaates kõrgele üles ja see paistis kogu rahvale
06.09.2021
Tiit Made: Juhan Aare oli oma aja parimaid uurivaid ajakirjanikke
06.09.2021
Suri ajakirjanik ja poliitik Juhan Aare