Kommentaar

Juhtkiri | Tunne kandideerija minevikku (8)

Ohtuleht.ee, 6. oktoober 2021 16:43

Mida teha, kui avastate valimistel kandideerijate nimekirjast ridamisi kurjategijaid või õigushälvikuid? Kõige loogilisem reaktsioon oleks mõistagi, et nende poolt ei tõuse käsi häält andma. Sest kuidas hakkaks teiste elu puudutavaid otsuseid langetama inimene, kes ise reegleid millekski pole pidanud, rääkimata ohust, et volikogus võib tekkida sellistel kiusatus hakata otsuseid oma kasuks sättima. Muidugi ei saa välistada isiklikku meeleparandust, kuid see ei võta valijalt õigust teada kandidaatide minevikku.  

Probleem on aga asjaolus, kui ei erakond ega kandideerija ise kibele oma plekkidega minevikku reklaamima. Enamgi veel, erakond ei pruugi teadagi, et tema kandidaadil võib varasemast olla sekeldusi õigussüsteemiga. Sel juhul aitab valijate silmi avada näiteks Õhtulehe lugudesari, mis tutvustab neid inimesi laiemale üldsusele. Sellise asjade käiguga võiks ju rahulgi olla, kui poleks küsimust, kas just ajakirjandus peab olema terasid sõkaldest eraldav filter?

Esmane mõte oleks, et erakonnad ise kontrollivad oma ridades kandideerijate tausta ja hoolitsevad oma nimekirjade puhtuse eest. Parteid ei saa ka väita, et kontrollimine oleks ebamõistlikult raske või suisa võimatu, kui meedia on seda teha suutnud. Seega on küsimus pigem, kas erakonnad üldse soovivad selle teemaga tegeleda. Arvestades Õhtulehe lugude värvikaid nimekirju, pole teema parteide endi jaoks oluline olnud. Millest omakorda jõuame järelduseni, et plekkidega kandidaatide kaasamine on olnud erakondade teadlik valik. Sest erakond on mõttekaaslaste ühendus ja elitaarne klubi, kus jagatakse ühiseid väärtusi ning kuhu pääsemiseks on vaja reeglina ka soovitajaid.

Seda teades on ka valija valik lihtsam – nähes nimekirjas kedagi, kelle kunagised teod lähevad sinu väärtustega vastuollu, ära vali igaks juhuks mitte kedagi sellest erakonnast, kui partei lubab sel isikul enda nimekirjas kandideerida ega tauni tema tegemisi, seega jagab temaga samu vaateid. Iga kandideerija on oma erakonna nägu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee