Maailm

KOLETISED PREESTRIRÜÜ VARJUS: Prantsusmaa katoliku kiriku vaimulikud kuritarvitasid seksuaalselt sadu tuhandeid lapsi (4)

Aare Kartau, 6. oktoober 2021 13:41

Endist Lyoni peapiiskoppi Philippe Barbarini süüdistati laste väärkohtlemistega seotud juhtumite varjamises. Tänavu kevadel – enne uute paljastuste avaldamist –pääses ta Prantsuse ülemkohtus puhta nahaga.

Foto: AFP/Scanpix

Teisipäeval avaldati põhjalik uuring Prantsusmaa katoliku kiriku vastuolulise tegevuse kohta viimase 70 aasta jooksul. Avastati, et selle aja jooksul väärkohtlesid riigis tegutsenud vaimulikud seksuaalselt sadu tuhandeid lapsi. Enamik ohvritest olid 10–13aastased poisid. Uue raporti koostajate sõnul on kirikul ohvrite ees suured võlad ja institutsiooni suhtes usalduse taastamine nõuab põhjalikke reforme.

Sarnaselt mitmetele teistele riikidele on viimastel aastatel hakatud katoliku kiriku varjatud väärtegusid uurima ka Prantsusmaal. Vaimulike pedofiiliajuhtumeid lahanud komisjoni juht Jean-Marc Sauve märkis raportis, et kirik oli aastate jooksul näidanud üles „sügavat, täielikku ja isegi julma ükskõiksust“. Sauve sõnul kaitses institutsioon pigem ennast kui süsteemse väärkohtlemise ohvreid. Teisipäeval avaldatud õõvastav info – mille paljastamiseks tehti tööd kaks ja pool aastat – näitas, et probleem oli varem arvatust tunduvalt tõsisem ja laiaulatuslikum.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

18.11.2020
HULLEM KUI KATOLIKU KIRIK! Ameerika skaute tabas väärkoheldud laste hiigelhagi
10.11.2020
ARUANNE: Suurbritannia katoliku kirik kaitses aastakümneid pedofiile, et säilitada oma mainet