Foto: Envato Elements
Kreditex 11. oktoober 2021 09:37

Põnev investeerimismaailm on aasta-aastalt üha enam populaarsust kogunud ja turule siseneb aina rohkem värskeid investoreid. Paraku on koos tõusva trendiga kasvanud ka kelmide ja petturite arv, kes üritavad iga hinna eest uutel investoritel erinevate kavalate skeemidega nahka üle kõrvade tõmmata. 

Vaatame järele, millised on aga kõige levinumad pettused ning kuidas need ära tunda.

„Kiire rikastumine” on reeglina halb märk

Tõenäoliselt ei tule paljudele üllatusena, et viimasel ajal on esile kerkinud just nimelt krüptovaluutaga seotud investeerimispettused. Kõvasti andis petturitele hoogu juurde Bitcoini kiire hinnatõus, mille järel hakkasid kelmid pakkuma inimestele võimalusi investeerida erinevatesse krüptovaluutadesse.

Sageli saadetakse inimesele e-kiri või võetakse ühendust telefoni teel, pakutakse väga suurt tulu võrdlemisi lühikese perioodi vältel ning kinnitatakse, et investeering on turvaline. Investeeringu tegemiseks palutakse sageli raha saata teenust pakkuva ettevõtte pangakontole. Pärast seda lubatakse avada isiku nimele konto, kust vaatab vastu investeeritud summa. Tegelikkuses sageli  seda kontot ega portfelli aga ei eksisteeri või on loodud libakonto, mis on see petturite kontrolli all ja investeeringu teinud isikul seal mingeid toiminguid teha pole võimalik. 

Ära pole kadunud ka teada-tuntud püramiid- ja ponziskeemid, kus lubatakse inimestele tulu uute liitujate värbamise arvelt. Kusjuures sageli esimesed skeemiga liitujaid isegi teenivad mingi tulu. Samas otsest tulutoovat investeeringut tegelikult sellistel juhtudel ei ole, kuna investoritele makstakse taoliste skeemide puhul sisuliselt nende enda ja uutelt liitunud investoritelt saadud rahast. Viimastel liitujatel pole isegi mitte teoreetiliselt võimalik oma investeeritud raha tagasi saada, rääkima kasumist. Ja need „viimased liitujad“ on skeemis üldiselt valdavas enamuses.

Mida jälgida?

Kelmid on osavad manipulaatorid, mistõttu on oluline alati meeles pidada paari olulist aspekti, mis võivad viidata investeerimispettusele. Tähelepanelik tuleb olla nende osas, mis pakuvad sulle suurt, kiiret ja riskivaba tulu. Selliseid ahvatlevaid pakkumisi tegelikult ei ole. 

Kui sa just välismaa telefoninumbrilt kõne ei oota, siis suure tõenäosusega ongi tegemist petturiga. Teisel pool telefoni on reeglina pealetükkiva ja agressiivse olekuga isik, kes eesti keelt tihti ei räägi. Sama kehtib ka tundmatutelt isikutelt saabuvate e-mailidega, kus on kirjas, et suurepärane pakkumine on personaalne ning saadaval ainult lühikest aega.

Kindlasti tuleks vältida ka situatsioone, kus küsitakse sinu krediitkaardi andmeid – kaardinumber, tagaküljel asuv CVC-kood ja muud olulist informatsiooni. 

Samuti ei tohiks kunagi ja kellelegi anda ilma põhjaliku kontrollita võimalust võtta läbi kaughaldusprogrammi kontroll oma arvuti üle. Tasub meeles pidada, et sellist ligipääsu ei küsi mitte kunagi legaalne investeerimisteenuse osutaja.

Kõige turvalisem meetod on küsida investeerimisalast nõu pereliikmete, heade tuttavate ja sõprade käest või uurida seda investeeringute kohta lisainfot internetist. Tutvu alati investeerimisplatvormi taustainfoga ja et tegemist on vastava ala spetsialistiga.

Tutvu Kreditex Ühisraha tulusate ja turvaliste investeerimisvõimalustega lähemalt siin.

Edukat investeerimist!

Kreditex Ühisraha

www.kreditex.ee

Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige meie spetsialistidega.