Kütusehindade tõus 5. oktoober 2021

Foto: Robin Roots
Toimetas Keit Paju 5. oktoober 2021 16:14

Teisipäeval tõusis taas autokütuse hind. Kui enne tuli liitri bensiin 95 eest välja käia 1,499 eurot, siis nüüd on liitri hind 1,539 eurot. Diislikütuse hind tõusis 1,329 euroni ühe liitri kohta, bensiin 98 aga 1,589 euroni.

Hinnatõusu taga on naftahindade tõus maailmaturul. Tõus tuleneb naftat eksportivate riikide organisatsiooni (OPEC), Venemaa ja nende liitlaste (ehk OPEC+) otsusest lisada naftat turule järk-järgult. See aga tõstis toornafta hinnad kolme aasta kõrgeimale tasemele. Muuhulgas suurendab otsus inflatsioonisurvet ja pidurdab majanduse taastumist pandeemiast, vahendab Reuters. Naftahinnad on sel aastal tõusnud juba üle 50%.

OPEC+ avalduses viidatakse varasemale kokkuleppele, mille kohaselt lisatakse novembris tootmisele 400 000 barrelit päevas, kuid see ei ole siiski piisav, et maailma nõudlust rahuldada. Kuuldavasti tulevat ettevaatlikkus tootmise tõstmises hirmust neljanda koroonalaine ees, mistõttu ei julge keegi suuri samme teha.

Bensiini 95 saavutas Eestis uue hinnarekordi ka juulis – toona maksis see 1,469 eurot liitri kohta. Hinnatõusu taga oli taas toornafta kallinemine. Neste turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste selgitas septembris, et Eestis on hinnatõus olnud niigi väike, kuna tugev konkurents on hoidnud hindu allpool.

Circle K mootorikütuste müügidirektor Raimo Vahtrik hellitas lootusi, et kui OPEC+ täitnuks oktoobris oma lubadusi tootmist suurendada, oleks sel juhul kütusehinnad hoopis langenud.

Alexela juht Andreas Laane tõdes Õhtulehele antud intervjuus, et kütuse hind jääbki kerkima „Paraku küll, jah. Hind kasvab kahel põhjusel. Esiteks maksustamine, sest Euroopa Liit on võtnud suuna CO2 maksustada. Teiseks – uute maardlate avamiseks investeeringuid enam väga ei tehta. Kui energiatarbimine Aasias ja Aafrikas kasvab – mis sest, et Euroopas ja võib-olla ka Ameerikas see natuke väheneb –, on kütust, mida müüa, ikka sama palju. Nõudlus kasvab, pakkumine ei tule järele, hind läheb üles,“ sõnas ta.