Foto: Reuters / Scanpix
Annika Erg, Greete Kõrvits 5. oktoober 2021 08:21

Sotsiaalmeediakanalid Facebook, Whatsapp ja Instagram langesid esmaspäeva õhtul rivist välja kogu maailmas. Katkestus kestis ligikaudu viis tundi ja kestis kauem kui ükski varasem tehniline viperus ettevõtte tegutsemisajaloos.

Facebookile kuuluvaid äppe ei saanud kasutada ei arvutis ega nutitelefonis alates kella 18.40st. Esimesed taastumise märgid ilmutasid end kuus tundi hiljem kella 00.40 ajal, kui mõnedel kasutajatel õnnestus Facebooki lehele pääseda, ehkki lehe laadimine võttis aega ja see ei avanenud täielikult. Kella 00.50ks oli ka Instagram tagasi töökorras.

Teisipäeva varahommikul teatas Facebook, et suures katkestuses olid süüdi konfiguratsioonimuudatused, mis tehti ruuteritele, mis koordineerivad andmekeskuste vahelist võrguliiklust.

Facebooki asutaja Mark Zuckerberg vabandas tekkinud olukorra pärast.

Facebook, millel on ligi kaks miljardit aktiivset igapäevast kasutajat, töötab palehigis selle nimel, et teenused võimalikult kiiresti taastada, lubas pressiesindaja Andy Stone Twitteris.

Veebilehtede rikkeid kajastaval saidil Downdetector on näha, et Facebooki rikkest teatas selle tipphetkel üle 125 000 kasutaja kogu maailmas. Korraks see arv langes, kuid kella 21.00 ajal hakkas uuesti tõusma.

Reuters kirjutas, et probleemide põhjuseks on tõenäoliselt domeeninimeserveri (DNS) rike. DNSi võib võrrelda otsekui telefoniraamatuga internetis, mis juhatab veebibrauseri õigesse kohta. Lihtlabaselt öeldes oli see rikkis ning internet ei teadnudki, mis või kus see facebook.com on.

Facebookist ilma jäänud inimesed tormasid massidena Twitterisse. See ei jäänud märkamata ka Twitteril endal, mis postitas oma kontole humoorika säutsu: „Tere sõna otseses mõttes kõigile!“

Edward Snowden on veendunud, et Facebooki rikke tõttu muutus maailm paremaks paigaks. Vilepuhuja sai tuntuks sellega, et paljastas, kuidas USA valitsus Ameerika tavakodanike digitaalset elu jälgib. Snowden on varemgi erinevaid sotsiaalmeediaplatvorme karmide sõnadega kritiseerinud.

Veebisaite tabab ikka aeg-ajalt mõni rike, mis enamasti lahendatakse kiiresti. Tundidepikkune üle maailma ulatuv katkestus on haruldane. Facebooki tabas viimati nii mastaapne rike 2008. aastal, mil kadus ligipääs peaaegu terveks päevaks. Tollal oli Facebookil „kõigest“ 80 miljonit kasutajat.

Vilepuhuja paljastused

Vaid päev enne suurt riket esines Ameerika telesaates „60 Minutes“ endine Facebooki töötaja Frances Haugen, kes süüdistas suurkorporatsiooni juhtkonda kasumi nimel andmete varjamises. Kõrgemad ninad on täiesti teadlikud sellest, et nende platvormi kasutatakse ära valeinfo ja vihakõne, isegi vägivalla levitamises. Sotsiaalvõrgustike algoritm soosib kõlakodade teket. Ent kui küsimuse all on avaliku hüvangu ja Facebooki isikliku hüvangu vaheline lõhe, tõmbuvad firma küüned Haugeni sõnul alati enda poole.

Samuti rääkis Haugen, kuidas Instragram mõjub äärmiselt halvasti noorte neidude enesehinnangule - paradoksaalsel kombel aga innustab kehv minapilt noori nende vaimsele tervisele kahjulikku sisu aga üha veel ja veel juurde otsima.

Vilepuhuja paljastuste järel tabas Facebooki aktsiaid langus. Haugen, kes kunagi töötas firmas tootejuhina, lekitas avalikkusele kümnete tuhandete lehekülgede kaupa materjali. Teisipäeval ootab teda kohtumine Ameerika Ühendriikide senati tarbijakaitsekomisjoniga, kus ta samal teemal tunnistusi annab.

Facebooki aktsia esmaspäeval

Foto: Kuvatõmmis / Google

Ebaõnnestunud tarkvarauuendus?

Tallinna Tehnikaülikooli professori Tanel Tammeti sõnul põhjustavad nii massiivsete veebiteenuste rivist väljas olemisi sageli tarkvara uuenduse ajal tehtud vead.

Arvatavasti on keegi vea sisse lasknud ja kopeerinud selle paljudesse serveritesse, mis siis omakorda on visanud Facebooki ülemaailmselt rivist välja, seletas Tammet Delfile. Ta rõhutas, et tegemist on pelgalt hüpoteesiga, kuna sageli on sotsiaalmeediaplatvormid just uuenduste käigus tehtud vigade tõttu maas.

Suure tõenäosusega ei ole Tammeti sõnul tegemist küberrünnakuga, kuna sellisteks asjadeks osatakse valmistuda, taolised süsteemid on rünnakute vastu erakordselt hästi kaitstud.