Maailm

Nobeli meditsiinipreemia võitsid retseptoreid uurinud USA teadlased (3)

Toimetas Aare Kartau, 4. oktoober 2021 13:09

Nobeli meditsiinipreemia võitsid tänavu kaks teadlast.

Foto: EPA/Scanpix

Taas on käes Nobeli preemiate jagamise aeg. Esmaspäeval kuulutati Stockholmis välja meditsiini- ja füsioloogiapreemia, mille pälvisid kaks Ameerika Ühendriikide teadlast: David Julius ja Ardem Patapoutian, kelle avastused aitavad selgitada, kuidas inimesed väliskeskkonda tajuvad.

„Meie võime tajuda soojust, külma ja puudutusi on ellujäämiseks hädavajalik ning loob aluse suhtluseks meid ümbritseva maailmaga. Igapäevaelus võtame neid aistinguid iseenesestmõistetavana, kuid kuidas käivituvad närviimpulsid, et temperatuuri ja rõhku oleks võimalik tajuda? Selle küsimuse on tänavused Nobeli preemia laureaadid lahendanud,“ teatas võitjad välja kuulutanud Nobeli Assamblee.

2021. aasta Nobeli meditsiinipreemia laureaadid David Julius ja Ardem Patapoutian töötavad mõlemad Ameerika Ühendriikides. California ülikooli teadlane David Julius kasutas kapsaitsiini – tšillipipra ühendit, mis kutsub esile põletustunde –, et tuvastada naha närvilõpmetes andurit, mis reageerib kuumusele. Californias Scrippsi uurimisinstituudis töötav Ardem Patapoutian kasutas rõhutundlikke rakke, et avastada uus sensorite klass, mis reageerib naha ja siseorganite mehaanilistele stiimulitele.

Samal teemal

07.10.2019
Nobeli meditsiinipreemiat jagasid tänavu kolm meest
01.10.2018
Nobeli meditsiiniauhinna pälvisid uudse vähiravi loojad