Kommentaar

Eero Kosk | hipsteritramm Tallinna (1)

Eero Kosk, Eesti 200 kandidaat Tallinna kesklinnas, 3. oktoober 2021 17:12
ühistranspordis maski kandmineFoto: Grete-Elisabeth Lauri

Reedeti ja laupäeviti, orienteeruvalt kella 22-st kuni varaste hommikutundideni, võiks Tallinnas kulgeda tramm number 66 marsruudil Uue-Maailma – Telliskivi.

Tramm alustaks Vana-Lõuna ringilt, järgnevad peatused Vineeri ja Kosmos. Pärnu maantee otsast pööraks nr 66 Mere puiesteele. Pärast Balti jaama peatust kulgeks tramm mööda Reisijate tänavat ja siis üle Telliskivi tänava St Vituse tagusele alale. Seal tuleb leida võimalus parempöördeks senise trammitee suunas, misjärel läheb sõit mööda tänaseid rööpaid tagasi kesklinna poole. Teine variant oleks teha tagasi pööramiseks vajalik aas enne Ristiku tänavat, kus praegu on raudteeala.

Reede- ja laupäevaöine trammiliiklus kaetakse ära varakult lõpetava liini number 3 retrotrammidega. Kui siinsed tublid töömehed ehitavad veel paar retrostiilis sõidukit, võib rääkida täiendavast liiklusest laupäevasel ja pühapäevasel päeval, orienteerituna Balti jaama turu külastajatele. Võimalike täiendavate sõidukite puhul on mõeldav anda nende salongi ja välisilme disainimine noorte kunstnike kätte. Lisaks, Berliini eeskujul, võiksid neis trammides mõne peatusevahe kaupa esineda tänavamuusikud. Seega tõeline loometramm, aga kes soovib, võib ka öelda, et – hipsteritramm.

Ettepanekul on kasutegur ka nendele tallinlastele, kes öösiti ei pidutse. Kui  liinidel 1 ja 2 tekib päevasel ajal mingi tõrge, siis kõik need trammid ei seisaks, vaid nad saaksid number 66 jaoks loodud rööbasteed kasutades operatiivselt tagasi pöörata. Ehk siis, kui tõrge tekib näiteks Angerja peatuse kandis, saavad trammid varem tagasi keerata ja Balti jaama peatuses ootavaid sõitjaid sujuvalt teenindada. Seega oleks number 66 tarbeks loodav taristu mitte kitsalt öiste pidutsejate huvides, vaid selle liini rajamisest võidaksid ka teised trammikasutajad.