Talibid sõidavad ühte Kabuli vanglasse.Foto: AFP/Scanpix
Greete Kõrvits 30. september 2021 17:43

Enam kui 220 Afganistanis varem kohtunikuametit pidanud naist varjavad end nüüd nii, kuidas oskavad, kirjutab BBC. Talibid lasid vabaks tuhanded vangid – vägistajad, naisepeksjad, piinajad, mõrvarid –, kes neid trellide taha saatnud naiste peale hammast ihuvad.

Ühes linnas lasi Taliban vabaks kõik vangid. Samal ööl pakkis üks anonüümselt ajakirjanikuga kõnelenud kohtunik oma asjad kokku ja põgenes koos perega. Tema telefon täitus sõnumite ja kõnedega võhivõõrastelt numbritelt. Nad said tema kohta infot talibite käsutusse langenud kohtumajast. Mõned sõnumid tulid ka tuttavatelt, naabritelt, kes kirjeldasid tema ukse taha kopsima tulnud võõraid mehi. Kohtunik tundis nad kirjelduse järgi kohe ära.

Kriminaalid vihkavad ja ka jahivad mõistagi kõiki, kes nende süüdimõistmises osalesid, ent naiskohtunikud olid eelmise riigivõimu ajal väikestviisi kohalikud kuulsused, silmapaistvad, kõik teavad nende nägusid, mida nad nüüd elu eest varjama peavad. Kohtunik meenutab, kuidas üks viimaseid kurjategijaid, kelle ta süüdi mõistis (too tappis brutaalsel viisil oma abikaasa) lubas, et kui kunagi vabaks pääseb, teeb temaga sama, mida tegi oma naisega.