Repliik

Kristina Kallas | Vaja on selget piirangutest väljumise strateegiat 

Kristina Kallas, Erakond Eesti 200 esimees, 29. september 2021 18:06
Foto: Aldo Luud

Valitsus peab oma koroonastrateegiat muutma ja seadma endale selge uue tähtaja vaktsineerimise eesmärkide saavutamiseks, et anda ühiskonnale selge sõnum, millal me pandeemiastrateegiast väljume.

Meil ikka veel ei paista tunneli lõpus valgus ja ei ole selge, kuidas ja millal me piirangutest väljume. Põhjamaad ümberringi teatavad üksteise järel kõikidest piirangutest loobumisest ja tavapärase elu juurde naasmisest. Me ei ole vaktsineerimises oma eesmärke saavutanud, kuid meil ei ole ka selgelt maha märgitud finišijoont ja jätkuvalt vaktsineerimise tegevuskava. Täna on aeg välja tulla koroonapiirangute lõpetamise strateegiaga ja seada selge tähtaeg.

Eesti 200 teeb ettepaneku väljuda koroonapiirangutest 1. detsembril, mil me peame olema saavutanud 70% vaktsineerituse taseme. Kui valitsus ei saa selleks tähtajaks hakkama vaktsineerituse taseme saavutamisega, peab terviseminister Tanel Kiik võtma selge vastutuse ja ametist lahkuma.

Inimesed on väsinud ja valguse puudumine tunneli lõpus suurendab veelgi ärevustunnet. Valgusfoori strateegia täna enam oma eesmärki ei täida – piirangute pealepanemine suurendab otseselt haigestumisega mitte seotud kahjusid ühiskonnas, mis kumuleeruvad. Mida kauem me selles määramatuses oleme, seda pikaajalisemad on meie kahjud inimestele ja majandusele. Eriti kannatavad nooremad inimesed. Euroopa Välissuhete Nõukogu hoiatas oma septembris avaldatud uuringuraportis, et pikk piirangutega elamine mõjutab tugevasti just alla 30-aastaseid noori ja oluliselt vähem, kui üle 60-aastaseid inimesi ja tekitab pikaajalisi lõhesid Euroopa ühiskondades. Mittetöötavad piirangud tuleb tühistada ning lõpetada ka laste testimine koolides.