Eesti uudised

Peaminister Kallas: kaitseväes ja PPAs ei ole vaktsineerimata inimesi lahti lastud (67)

Toimetas Keit Paju, 29. september 2021 14:51

Kaja Kallas

Foto: Tiina Kõrtsini

Kolmapäevasel riigikogu istungil oli üheks arutluspunktiks ka vähemuste diskrimineerimine Eestis. EKRE liige Mart Helme nimetas vähemusena mittevaktsineerituid inimesi ning väitis, et Eesti kaitsejõududes rakendatakse sundvaktsineerimist ja need, kes ei vaktsineeri, lastakse lahti. Peaminister Kaja Kallas lükkas väite aga tagasi.

„Te olete korduvalt kinnitanud, et mingit sundvaktsineerimist ei saa Eesti Vabariigis olla ja kedagi ei saa represseerida, kes ei ole nõus vaktsineerimist kaasa tegema. Me näeme aga paraku, et meil juba kaitsejõududes ja siseturvalisuse valdkonnas inimesi sellesama põhjendusega vallandatakse,“ sõnas Helme.

Samal teemal

Kallas vastas, et temani ei ole jõudnud infot, et kaitseväes või PPAs mittevaktsineerituid vallandatakse.

„Politsei- ja Piirivalveametis on vaktsineeritud üle 80% inimestest. Ei ole teada kedagi, kes oleks lahkunud vaktsineerimise või vaktsineerimatuse tõttu või kedagi oleks lahti lastud. Seda informatsiooni ei ole. Kaitseväes on vaktsineeritud üle 90% inimestest, ja jällegi, selliseid etteheiteid vähemalt minu lauale ei ole jõudnud, et inimesi oleks vabastatud seetõttu, et nad mingil põhjusel ei vaktsineeri ja seavad eelkõige ennast, aga ka teisi ohtu,“ ütles peaminister.

Õhtuleht kirjutas septembri alguses, et nii kaitsevägi kui PPA hakkavad nõudma töötajatelt koroona vastu kaitsepookimist – kaitseministeerium ja selle allasutused leidsid, et see tuleb muuta kohustuslikuks.

PPA kinnitas, et enamikul töökohtadel ei saa tulevikus jätkata kaitsepookimata töötajad. Seejuures ütlesid mõlemad, et vallandamine on viimane valik, kui ükski teine meede või võimalus enam ei tööta. Nii kaitseväes kui ka PPAs on jätkuvalt sadu vaktsineerimata töötajaid.

Kaitsevägi võttis seejuures oktoobrikutsega teenistusse vaid vaktsineeritud ajateenijad, või need, kes haiguse viimase kuu jooksul läbi põdenud, seejuures soovitati läbipõdenutel enne ajateenistusse tulemist üks vähemalt vaktsiinidoos teha. Vaktsineerimata ajateenijad seejuures kohustusest ei vabane – vaktsineerimata isikud, kes tänavu teenistusse ei astu, kutsutakse ajateenistusse tulevikus, kui pandeemia vaibub.

Vaktsineerimata teenistujate suhtes kaitsevägi sanktsioone ei rakenda. Kedagi ei sunnita vaktsineerima, kuna see on vabatahtlik. „Küll aga kehtestatakse vaktsineerimiskuuri läbimise, viiruse läbipõdemise või vaktsineerimist välistava meditsiinilise tõendi esitamise nõue, mis tugineb Vabariigi Valitsuse määrusele,“ selgitas kaitseväe tervisekaitse spetsialist Lilli Gross.

Ka päästeametis, kus septembri alguseks oli vaktsineeritud 80% töötajatest ja eesmärgiks seatud jõuda üle 90%, peavad ameti peadirektori asetäitja Tauno Suurkivi sõnul vaktsineeritud olema kõik töötajad, kes puutuvad kokku klientide või abivajajatega.