Maailm

KÄSI MAHA JA HABE ETTE: Talibani võikad karistused ja karmid keelud naasevad Afganistani ühiskonda (1)

Aare Kartau, 28. september 2021 13:01

Talibani režiim hirmutab ühtmoodi nii tavalisi kaupmehi kui ka kurjategijaid. Ilmselt muutub islamirühmituse karm haare veelgi tugevamaks.

Foto: TASS/Scanpix

Afganistanis võimule tulnud islamirühmitus Taliban on kujundamas riiki taas oma näo järgi. Naasmas on karmid karistused – näiteks jäsemete maharaiumine – ning meestel keelatakse isegi habemelõikus. Talibani juhtfiguurid peavad jõhkraid meetmeid vajalikuks, et riigis korda hoida, ent selline käitumine hirmutab kriminaalide kõrval ka tavakodanikke.

Ehkki islamirühmitus teatas, et uus riigijuhtimine tuleb nende eelmisest valitsusest leebem, on Afganistanist laekunud palju teateid teisitimõtlejate mahasurumisest ja peksmisest. Samuti pole rühmitus lubanud afgaani tüdrukutel ja naistel omandada keskharidust. Tänaseks on naised jäetud täielikult riigi valitsemisest eemale ja mõnel juhul on neid sunnitud senistelt töökohtadelt lahkuma. Möödunud nädalal teatas Talibani üks juhte mulla (islamivaimulik) Nooruddin Turabi, et Afganistanis teevad tagasituleku ka karmid karistusmeetmed – näiteks jäsemete raiumine ja võikad hukkamised. Esimesed sellised juhtumid on juba esile kerkinud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26.09.2021
Talibani karistused: nelja väidetava kurjategija surnukehad tõmmati linnaväljakul kraana otsa
20.09.2021
„ÄRGE PUUTUGE MU RIIDEID!“ Afgaani naised üle maailma mässavad Talibani range rõivakoodeksi vastu
18.09.2021
FOTO | Afganistani keskkoolides algas õppetöö. Kas näed siin tüdrukuid?
12.09.2021
TALIBANI VALITSUS: naised saavad õpinguid jätkata, kuid peavad täitma teatud tingimusi