Maailm

KES MOODUSTAB VALITSUSE? Sotsid võitsid Saksamaa valimised, ent kõik pole veel kadunud ka konservatiivide jaoks 

Aare Kartau, 27. september 2021 14:41

Järgmise Saksamaa valitsusliidu moodustamine sõltub neljast parteist. Ilmselt jääb kolmeliikmelise koalitsiooni ukse taha üks suurtest – sotsid või kristlikud demokraadid. Sel korral on võtmetähtsusega otsustajateks rohelised ja paremtsentristlik FDP.

Foto: Reuters/Scanpix

Viimaste aastate tasavägisematel Saksamaa valimistel saavutas napi võidu Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD). Konservatiivide hulka liigituv Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU/CSU) ei suutnud Angela Merkeli lahkumisest tekkinud tühimikku täita ja tegi pettumust valmistava tulemuse. Kahe suurpartei edasist koostööd peetakse ebatõenäoliseks, ent uue koalitsiooni loomine pole sugugi lihtne ülesanne ja variante on laual mitmeid. Igatahes on olukord selline, et traditsiooniliselt stabiilsest ja isegi igavast Saksamaa poliitikast on saanud ettearvamatu lahinguväli, kus enam kahe erakonna koostööst ei piisa.

Sotsiaaldemokraatide juht ja potentsiaalne tulevane kantsler Olaf Scholz märkis, et soovib jõuda koalitsioonileppeni enne jõule. Valimiskaotusele vaatamata pole püssi põõsasse visanud ka tema rivaal Armin Laschet – võib ju juhtuda, et Scholz ei saa (vähemalt kolmeliikmelise) valitsuse moodustamisega hakkama, misjärel avaneb võimalus hoopis teisena „finišeerinud“ Laschetile, kelle šansid pole sugugi kadunud. Selge on aga see, et üks kahest n-ö suurest erakonnast peab valitsuse moodustama ja praegu on ohjad sotside käes.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

27.09.2021
Saksamaa üldvalimistel olid võidukad sotsiaaldemokraadid
26.09.2021
Kogu Euroopa jälgis hinge kinni pidades: valimised Saksamaal
24.09.2021
OTSEKUI AMEERIKAS: Saksamaa peatseid valimisi varjutavad kummalised vandenõuteooriad
13.09.2021
SÜGISENE VALIMISTRALL: Venemaal kiusatakse opositsioonitegelasi, Saksamaa võimupartei ei suuda täita Merkeli lahkumisest tekkivat tühimikku