Seisukoht

Seisukoht | Valimiskampaania kakofoonia (2)

Kristjan Roos, Linnaleht, 24. september 2021 11:53
Foto: Andres Varustin

Võiks ju eeldada, et kohalike omavalitsuste valimiste kampaania ajal näeme tõsiseid debatte, tullakse välja uute säravate ideedega ja sellest kõigest läheb Eesti elu paremaks.

Tegelikkus on paraku vastupidine. Tõenäoliselt suhtekorraldusagentuuride välja töötatud hüüdlaused ja reklaamklipid ning odavalt kuskilt tellitud õhupallid-pastakad ongi siis see, millega poliitikud suudavad valijaid jälle „üllatada“.

Hetkeolukorda piltlikustab täpselt kolmapäevaõhtune TV3 Mihkel Raua valimisstuudio, kus Eesti poliitika raudvarad Helme, Ligi, Seeder, Ratas ja Saar esinesid oma tuntud „headuses“. Mida see tähendab? Ikka ühed ja samad süüdistused, madalal tasemel debateerimisoskus ehk üksteisele vahelesegamised, kohati lausa röökimised. Samal ajal needsamad klišeelikud ja aastast aastasse korduvad jutupunktid, aga ei ainsatki uut mõtet ega ideed...

Tasub tsiteerida veteranpoliitik Mart Laari, kes ütles, et EKRE on uus Keskerakond. Jaa, näib, et Eesti poliitikas ei muutugi kunagi miskit. Aga unistada ikka võib, et ükskord jõuab meile ka uuel tasemel poliitiline kultuur, poliitikud suudavad vältida populismi ning rikastavad debatte väärt mõtetega. Seekordsete valimiste ajal seda veel ei juhtu.