Trumpi toetajad said järjekordse tagasilöögi. Valimispettust, mis aitaks vabariiklase troonile, pole jätkuvalt tuvastatud. Ilmselt peab Trump nüüd lootma 2024. aasta valimistele.

Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 24. september 2021 11:17

USA presidendivalimistest möödub vähem kui kahe kuu pärast juba aasta, ent hääletustulemustega seotud trall ei taha kuidagi lõppeda. Nüüd sai viimaks taas selgemaks vabariiklaste seas kriitikat tekitanud tulemus Arizona suurimas maakonnas Maricopas. Ehkki Donald Trump väitis, et temalt varastati seal võit, selgus uuest raportist, et hoopis praegune president Joe Biden oli saanud maakonnas varem arvatust rohkem hääli ja Trump vähem. Erinevus varasemate tulemustega oli siiski marginaalne.

Arizona osariigivalitsuse vabariiklastest enamus tellis Maricopa maakonnas antud häälte lahkamiseks uuringu ettevõttelt Cyber Ninjas. Läbivaatamist – mille maksumus ulatus umbes 5,7 miljoni dollarini – rahastasid eelkõige Trumpi liitlased ja paremäärmuslikud rühmitused, kirjutab The New York Times. Uuringu esialgse raporti kohaselt ei leitud Maricopa ametliku hääletusstatistika ega uute andmete vahel kuigi olulist erinevust, mistõttu ei saa kuidagi rääkida ulatuslikust valimispettusest, mis oleks suures plaanis midagi muutnud.

Kohalikud vabariiklased pole aga jätkuvalt tulemusega rahul ja soovivad järjekordset uuringut. Ent kui kõnealune raport heaks kiidetakse, oleks see kogu riigis Trumpi toetajatele suureks pettumuseks – just Arizona tulemus tundus neile algselt kõige kahtlasem. Siiski toodi raportis välja pisivigu ja tõdeti, et maakonnas oleks saanud valimisi tunduvalt paremini korraldada.

Raporti kohaselt sai Maricopas 99 häält juurde hoopis Biden. Trumpilt võeti 261 häält vähemaks. Kokkuvõttes edastas Joe Biden Arizonas Trumpi umbes 10 500 häälega. Järjekordne ülelugemine ei tee sellist erinevust kuidagi tasa. Maricopa maakonnas (Arizonas on maakondi 15) võitis praegune president rivaali umbes 45 000 häälega.

Ka ärritunud ekspresident ei taha leppida ning saatis reedel välja pressiteate, milles nimetas Maricopa tulemuste kajastust võltsuudisteks ning väitis muu hulgas, et lekkinud andmetest tuleb ikkagi välja, et üle 2000 valija ei elanud enam Maricopas. „Fantoomvalijad!“ lajatas ta.