Vasaraheitja Jüri Tamm (paremal) suri 22. septembril 64aastaselt.

Foto: Tiina Kõrtsini
Ekvard Joakit 23. september 2021 16:03

USAs lõi mullu laineid uudis Põhja-Dakota osariigi parlamendi alamkotta pääsenud David Andahlist, kelle valituks osutumise tegi eriliseks asjaolu, et tegelikult oli ta valimispäevaks juba surnud. Kas midagi sellist võiks juhtuda ka Eestis?

22. septembril surnud vasaraheitja Jüri Tamm oli kohalikeks valimisteks üles seatud Keskerakonna nimekirjas Tallinnas Lasnamäel. Postuumselt Eestis siiski volikokku pääseda pole võimalik, seletas Õhtulehele riigi valimisteenistuse kommunikatsioonijuht Kristi Sobak.

„Surma korral kandidaadi registreerimise otsus tühistatakse ja ta eemaldatakse kandidaatide nimekirjast,“ märkis Sobak. Siiski ei ole kõik nii lihtne: registreerimisotsuse võib tühistada hiljemalt 13. päeval enne valimispäeva ehk tänavuste kohalike omavalitsuste valimiste puhul hiljemalt 4. oktoobril.

Kuna 4. oktoobrini on veel omajagu aega, siis lasnamäelased Jüri Tamme poolt hääletada ei saa. Kui mõni kandidaat peaks aga surema vähem kui kaks nädalat enne valimispäeva, oleks tema poolt siiski võimalik hääletada.

Samas ei pääseks siit ilmast lahkunud kandidaat volikokku isegi siis, kui tal õnnestuks piisavalt toetust koguda. „Surnud kandidaadile antud hääled jäävad erakonna või valimisliidu nimekirjale, milles ta kandideeris. Kui tegemist on üksikkandidaadiga, siis temale antud hääled arvesse ei lähe,“ kirjeldas Sobak, kuidas vahetult valimiste eel surnud kandidaadile antud häältega käitutaks.