Eesti uudised

KONKSUGA OTSUS! Rahandusminister: aktsiisitõusud jäävad ära, kuid ajutiselt (97)

Ekvard Joakit, 23. september 2021 13:33

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ütles, et aktsiisitõusud jäetakse tugeva hinnasurve tõttu tuleval aastal ära. Igaveseks siiski aktsiisid praegusele tasemele ei jää.

Foto: Tiina Kõrtsini

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus kinnitas Õhtulehele, et tuleva aasta mais gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiisid ei tõuse. Siiski lepiti kokku, et 2026. aastaks tõusevad need tagasi kriisieelsele tasemele.

„Aktsiise puudutav otsus on eelkõige seotud praeguse hinnasurvega, mis on aasta teisest kvartalist muutunud väga kiireks ja jõuliseks,“ rääkis rahandusminister. „Valitsusel ei ole sellele reageerimiseks väga palju hoobasid. Üks asi, mida me saame teha, et me omalt poolt ei annaks hinnatõusule hoogu juurde, puudutab just aktsiisitõuse.“

Samal teemal

Pentus-Rosimannuse sõnul tehtigi tänane otsus eelkõige praeguseid inflatsiooninumbreid vaadates. Küll aga nentis ta, et aktsiisitõusud tulevikus siiski aset leiavad: „Aktsiise puudutava otsuse teine pool puudutab 2023. aasta 1. maid. Siis algab aktsiiside taastumine. Erinevalt praegusest, kui need oleksid varasemale tasemele tõusnud ühe aasta jooksul, leppisime kokku, et aktsiisid taastuvad nelja aasta jooksul lauge graafiku alusel.“

Sisuliselt tähendab see, et pandeemiaeelsele tasemele jõuavad gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiisid 2026. aasta maiks. „Kui aktsiise tõstetaks ühe aastaga, oleks hüpe väga järsk. Ühekordne väga järsk tõus on paljudele ettevõtjatele ja tarbijatele keeruline. Edaspidi on ette teada, et aktsiiside tõstmine toimub nelja aasta jooksul lauge graafiku alusel ja kõikidel on võimalik sellega ette arvestada,“ seletas Pentus-Rosimannus otsuse tagamaid.

Samal teemal

23.08.2021
Kaja Kallas riigieelarvest: loobume EKRE poolt kehtestatud aktsiisitõusudest
23.08.2021
VIDEO | Tanel Kiik: vaktsineerimine peab jääma tasuta kättesaadavaks kuni pandeemia lõpuni
09.08.2021
MAJANDUS KASVAB TÄNAVU 9,5%! Optimistlik prognoos lubab valusaimad kärped ära jätta