Kommentaar

Juhtkiri | Kus on kolmas vaktsiinidoos? (7)

Ohtuleht.ee, 21. september 2021 21:49

Praeguseks pidanuks Eestis olema 70 protsenti rahvast vaktsineeritud, kuid näit on vaid 66,2 protsenti, andes tunnistust suure eesmärgi mittetäitmisest. Pilt on veel kurvem, kui arvestada, et kahe doosiga vaktsineerituid on vaid 60 protsenti. Mitmed riigid on alustamas kolmanda doosi süstimisega ning et Eestiski läks kaitsepookimine lahti juba mullu detsembris, siis on meilgi möödumas kaheksa kuud, mille järel praeguste teadmiste baasil peetakse õigustatuks lisasüsti tegemist.

Seega peaks meilgi süstimine juba käima, kuid terviseminister Tanel Kiik alles kavandab, kuidas seda korraldada – valitsus mitte ei enneta probleeme, vaid sörgib endiselt sündmustel sabas. Samas on professor Andres Merits jõudnud hoiatada, et ootamisega maksame kõva hinda. Kolmanda vaktsiiniannuse saamine puudutab nagu esimestegi süstide puhul esmalt hooldekodude elanikke ja meditsiinitöötajaid. Samas ei kiirusta riik nende vaktsineerimisega, kui kavandab seda alles talvel, venitades teise ja kolmanda süsti vahemiku oluliselt pikemaks kui kaheksa kuud. Olukord on võrreldes eelmise talvega veelgi keerulisem, sest kuigi võib eeldada, et juba varem end vaktsineerinud pole vastu ka kolmanda doosi saamisele, on meil endiselt palju vaktsineerimata isikuid.

Tundub ka, et riik pole suurt midagi õppinud senise vaktsineerimise vigadest, kui kolmanda doosi saamist ei avata mitte kõigi jaoks võrdselt, vaid laiendatakse järk-järgult „vastavalt vanusele ja muudele kriteeriumidele“. Kevadest mäletame, kui kiiresti pöördus plahvatuslik huvi kaitsesüstimise vastu vastupidiseks olukorraks. Samamoodi oli paljudel kindel vaktsiinieelistus, kuid riik ei lubanud ise vaktsiini valida. Praegu ollakse sama reha otsa astumas, kui Kiik on jälle teatanud, et kolmanda süsti puhul kasutatakse tõenäoliselt ainult Pfizeri vaktsiini, kuigi nii mõnigi eelistaks hoopis Modernat. Retsept on lihtne – ärge peletage piiranguid seades huvilisi, sest varsti peate hakkama neid tikutulega taga otsima.

Praegu ootavad ametnikud 4. oktoobrit, kui peaks tulema otsus Euroopa Ravimiametist. Kui paljud inimesed enne seda ohtu satuvad ja kui paljud lõpetavad haiglas või mujal, seda ei tea keegi, kuid loodame parimat, sest peale lootuse meil muud kindlust pole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee