Kanada peaminister Justin Trudeau (paremal) oli küll võidukas, ent soovitud tulemusest jäi palju puudu. Talle oli muidugi ka toeks abikaasa Sophie Gregoire (vasakul).

Foto: EPA/Scanpix
Aare Kartau 21. september 2021 15:30

20. septembril toimusid Kanadas erakorralised parlamendivalimised, mille võitis taaskord peaminister Justin Trudeau juhitud Liberaalne Partei. Siiski ei saavutatud parlamendis enamust, mis oli peaministri eesmärgiks. Seega ei muutunud otseselt midagi ja Trudeau kulukas „õnnemäng“ läks aia taha.

Augusti keskel saatis Kanada formaalse riigipea (kuninganna Elizabeth II) kohapealne esindaja ehk kindralkuberner Mary May Simon kohaliku parlamendi laiali. Sellise palve esitas talle alates 2015. aastast riiki juhtinud peaminister Justin Trudeau, kes soovis korraldada erakorralisi valimisi. Valitsusjuhi arvates oli vaja anda kanadalastele võimalus otsustada, milline valitsus toob riigi Covid-19 kriisist välja. See oli erakorraliste valimiste korraldamise põhjenduseks, ent ilmselgelt tahtis Trudeau, et tema partei võidaks sel korral parlamendis enamuse. Sel juhul poleks olnud liberaalidel enam vaja jõuda tähtsamate otsuste puhul teiste parteidega kompromissini.

Edasi lugemiseks: