Kommentaar

Juhtkiri | Omavalitsus kompenseerib hinnatõusu? (19)

Ohtuleht.ee, 20. september 2021 18:05

Peaminister Kaja Kallase soovitus vähemkindlustatud inimestele küsida kohalikelt omavalitsustelt toetust järsult kallinenud elektrihinnaga toimetulekuks on umbes sama masti, kui naiivsed lääne inimesed olla imestanud, miks küüditatud ometi politseid ei kutsunud sellist omavoli lahendama. Euroopa Komisjoni volinikult Kadri Simsonilt saime teada, et ELi liikmesriikidel on oma mudel, kuidas haavatavaid tarbijaid toetada ning Eestis on selleks toimetulekutoetus. Simson pole aga lihtsalt volinik, vaid energeetikavolinik ning peaks seega nägema suuremat pilti ja suutma pakkuda ka sisulisi lahendusi.

Muidugi oleks tore, kui omavalitsused suudaksid leevendada tarbijate hinnatõusu, kuid kardetavasti ei õnnestu seda kriisi lahendada keskerakondlikul moel keskväljakul tasuta küttepuude ja talvekartulite jagamise aktsiooni uues kuues uuesti ette võttes. Kui Eestis on ainuüksi 330 000 pensionäri ja 47 000 töötut ning neile lisanduvad veel ülejäänud kehvalt toime tulijad, ning kui isegi väike osa neist pöörduks omavalitsuste poole lisaabi saamiseks, siis on selge, et väljamaksmiseks vajalikku raha lihtsalt pole.

Kui praegu on tarbijad maksnud elektri eest 250 miljonit eurot rohkem ning summa suureneb aasta lõpuks veelgi, siis selle kõrval kahvatub pea olematuks kavandatud laste huvihariduse seitsme miljoni suurune kärbe – raha, mida ei suutnud välja pigistada ei valitsus ega omavalitsused. Sestap taandub Kallase-Simsoni mõttekäik lihtsalt soovile probleemiga mitte ise tegelda ja lükata see omavalitsuste kaela. Poliitikud võivad ka loota, et raskustega harjunud inimesed tõmbavad püksirihma koomale ega lähe abi paluma. Aga välistatud pole ka kontakti kadumine päriseluga, millele viitas Eleringi juhi Taavi Veskimäe esimese Eesti mõttekäik, et isegi kolmekordistuv elektrihind pole Eesti praeguse heaolutaseme juures „kindlasti tappev“.  

Milline on lahendus, kas loobuda ruttamast elektri hinda reguleerima, nagu leidis Kallas? Või arvestades, et tegu saab olema pikaajalise ja laiema kriisiga, siis lõpetada taastuvenergia toetuse maksmine, nagu pakuvad konkurentsiamet ja sotsid? Või vaadata ümber senine CO2 kvoodikaubandus, millest on hakanud rääkima nii majandusminister Taavi Aas kui ka suurtootjad, või väljuda kvoodikaubandusest sootuks, nagu pakub EKRE? Nii või teisiti – lahendus saab olla vaid poliitiline ning selleks tuleb julgeda probleemiga tõtt vaadata, mitte aga lükata vigaseks osutunud energiapoliitika kinnimaksmist omavalitsuste sotsiaalosakondade kaela.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee