Põhjalikult kinni kaetud ja Talibani lippudega naistudengid 11. septembril Kabulis Shaheed Rabbani ülikoolis Talibani pooldajate meeleavaldusel.

Foto: AFP/Scanpix
Maailm
20. september 2021 14:22

„ÄRGE PUUTUGE MU RIIDEID!“ Afgaani naised üle maailma mässavad Talibani range rõivakoodeksi vastu (12)

Afgaani naised üle maailma on alustanud sotsiaalmeedias mässukampaaniat Talibani uue rõivastuskoodeksi vastu, mis sunnib tudengineiud tumedatesse kotisarnastesse riietesse. „Ärge puutuge mu riideid!“ kuulutab teemaviide.

Talibani võimuaastail 1996-2001 ei tohtinud Afganistani tüdrukud ja naised üldse koolis ega kõrgkoolis käia. Uue Talibani valitsuse kõrgharidusminister Abdul Baqi Haqqani  teatas hiljuti, et naistudengid tohivad küll ülikoolides edasi õppida, kuid mehed-naised tuleb hariduses lahku lüüa.

Naistudengid peavad hakkama kandma hidžaabi, vahendas BBC News. Seda, kas näo täielik katmine muutub naistele kohustuslikuks, minister ei täpsustanud.

Reaktsioonina uutele karmidele reeglitele on Afganistanist põgenenud naised üle maailma alustanud sotsiaalmeedias kampaaniat. Nii afgaani kui teiste Afganistanis elavate rahvuste esindajad avaldavad endast fotosid rahvarõivastes, mis on värvikirevad. „Vaat selline näeb välja afgaani naine,“ kirjutab üks protestija. „See on meie kultuur. Need on meie rahvariided. Me armastame värve. Isegi meie riis on värviline, nagu ka meie lipp.“

„Me ei luba neil, kes meid kustutada tahavad, meile kultuuri üle võtta,“ kirjutab dr Bahar Jalali - Afganistani esimese soouuringute programmi rajaja, kes nüüdsel ajal elab USAs Marylandis.