Maailm

EBAAUSAD VALIMISED: Kommunistid ja vaatlejad näevad Vene duumavalimistel rikkumisi (51)

ERR, Tõnis Erilaid, 19. september 2021 19:37
Foto: Yuri Smityuk/TASS

Venemaa kommunistide juht Gennadi Zjuganov ütles laupäeval, et politseil ja riigi valimiskomisjonil tuleb reageerida hulgale valimiste käigus aset leidnud „täiesti kohutavatele faktidele“, mille hulka kuulub sedelite ebaseaduslik lisamine valimiskastidesse.

Valimisi jälgiv ühendus Golos ja sõltumatu ajakirjandus on samuti teatanud häälteostmisest ja lõtvadest meetmetest valimisjaoskondades valimissedelitega ümberkäimisel, vahendab ERRi uudisportaal.

Samal teemal

Veebileht Znak teatas laupäeval, et Moskva oblasti elanik pakkus Ühtse Venemaa poolt hääletanutele 1000 rubla (12 eurot) ja õiget hääletust tuli tõendada sõnumiäpiga.

Keskvalimiskomisjoni juht Ella Pamfilova ütles laupäeval, et pöörab erilist tähelepanu inimeste hääletama sundimisele ja sellekohaste rikkumiste kohta on laekunud 137 teadet riigi 45-st regioonist. Kokku on Pamfilova sõnul on valimisprotsessi kohta seni laekunud 6137 kirjalikku kaebust, mida on kaks korda rohkem kui 2016. aasta valimistel.

Kolme päeva jooksul toimunud rikkumistest on levimas ka videotõendeid: Youtube'is rippunud videol on näha, kuidas tundmatu inimene hääletab elektrooniliselt nõndanimetatud Luganski rahvavabariigi valijate eest, kirjutab Ehho Moskvõ. Kuidas ta hankis kümnete inimeste logimisandmed ja paroolid, on selgusetu. Hääled läksid Ühtsele Venemaale.

Kemerovost teatati, et riigilipp asetati valimiskasti juurde, nii et videokaamerast pole näha, kuidas lasti kasti patakas hääletuspabereid. Mõnel pool tuli hääletusmasinad sulgeda, kui avastati nendega tehtud võltsingud. Samas teatas keskvalimiskomisjon vaid kaheksast rikkumisest ja kolme valimiskomisjoni juhi ametist kõrvaldamisest.

Samal teemal

13.08.2021
SÜGISENE VALIMISTRALL: Venemaal kiusatakse opositsioonitegelasi, Saksamaa võimupartei ei suuda täita Merkeli lahkumisest tekkivat tühimikku
04.00.2021
Toomas Alatalu | 2021. aasta olulisimad sündmused toimuvad meie naabruses
06.02.2012
Venemaa valimised: politsei arreteeris 550 protesteerijat