Maailm

Jaapanist teele pandud pudelikiri leiti 37 aastat hiljem Hawaii rannast (1)

Toimetas Aare Kartau, 17. september 2021 10:25

Pudelikiri. Foto on illustreeriv.

Foto: Pixabay

Pudelikirja viskasid merre Jaapani keskkooliõpilased 1984. aastal. See hulpis Vaikses ookeanis 37 aastat ja jõudis 6000 kilomeetri kaugusele Hawaii randa, kus kohalik tüdruk pudeli tänavu suvel leidis.

Aastatel 1984 ja 1985 asetasid Jaapani õpilased Miyake saarelt merre 750 pudelit. Tegu oli pikaajalise ookeanihoovuste jälgimise eksperimendiga. Seni oli pudeleid leitud 17 erinevast paigast, sealhulgas ka USA läänerannikult. Tänavusele leiule eelnenud viimane kõnealuse ettevõtmisega seotud pudel avastati 2002. aastal Jaapani edelaosas asuva Kikai saare lähedalt, teatab The Guardian.

Sel suvel avastas kaua teel olnud kirjakese üheksa-aastane Abbie Graham. Ta leidis pudeli Hawaii suurima saare idapoolsest rannast kivide vahelt. Pudelisse peidetud paberil olid kontaktvormid ja lühike selgitus nii jaapani, inglise kui ka portugali keeles. Kirjas paluti leidjat Choshi kooliga ühendust võtta, mida kohalik tüdruk ka tegi – septembri alguses saatiski Abbie perekond Jaapani õppeasutusele vastuse. Tüdruk lisas kirjale ka joonistuse endast ja oma õest sušit söömas.

Choshi kooli personal oli vastuse üle äärmiselt rõõmus. „Me arvasime, et viimane leiti Kikai saarelt. Me poleks suutnud kunagi ette kujutada, et 37 aasta pärast avastatakse veel mõni,“ teatas keskkooli asedirektor Jun Hayashi 15. septembril toimunud pressikonverentsil. 1984. aastal loodusteaduste huviringi kuulunud ja toona pudelikirjade saatmises osalenud Mayumi Kanda tänas kõiki, kes olid pudeli leidmisega seotud. „Olin üllatunud, see taastas nostalgilisi mälestusi keskkoolipäevilt,“ sõnas 54aastane Kanda.