Sisuturundus

Robotniiduk – 15 tähtsat nippi, kuidas seda imelist abilist õigesti kasutada 

Robotniiduk.pro, 2. september 2021 15:00

Õigesti kasutades aitavad robotniidukid muru kaunina hoida. Isegi kui lillepeenrad on pisut unarusse jäetud, näeb aed hooldatud ja kaunis välja, kui muru on kenasti niidetud. Selleks, et robotniiduk õigesti tööle panna ning temast maksimum välja pigistada, oleme koostanud järgneva juhendi, kus vaatame üle 15 lihtsat nõuannet, mida mururobotit kasutades jälgida võiks.

Pööra tähelepanu temperatuurile ning kellaajale

Väga oluline on niita muru just õigel ajal ning sobiva temperatuuri juures. Muru niitmiseks on parim aeg kas õhtupoolik või robotniidukit kasutades varajane hommikutund. Sellele tuleks tähelepanu pöörata just kuumadel suvepäevadel. 2021. aasta suvel pidime tegelema robotniidukitega, mis just liiga kõrge temperatuuriga töötamise pärast seisma olid jäänud.

Ka muru seisukohalt pole hea, kui teda lõigata kuuma päikese käes – murulible kaotab äralõigatud otsa kaudu palju niiskust ning uut niiskust juurte kaudu peale ei saa. Nii muutub lõikekoht kollaseks ja muru ei näe enam kena välja. Seega tuleks kuumal, päikesepaistelisel ja kuival suvepäeval niitmist keskpäeval ja pealelõunal vältida.

Hommikul võib muru olla kastemärg, see on muruniidukiga niitmisel probleemiks, kuid robotniiduki puhul pigem eelis. Sellest räägime pisut hiljem.

Niisiis soovitame programmeerida oma muruniiduk töötama hommikul või varastel õhtutundidel:

Väldi roboti töötamist tugeva päikesepaistega ning suure kuumusega

- Keskpäev ja pealelõuna pole hea aeg muru niitmiseks, seda eriti suvekuudel

- Multšimisfunktsiooniga muruniidukitel on vähem probleeme hommikuse kastega niitmisel.

Vali õige niitmissagedus

Niitmissagedus on pea kõige tähtsam kauni muru saamiseks. Soovitatav on niita iga kahe päeva tagant, et saada tihe, kaunis ning vastupidav muru.

Umbrohu kõrvaldamine tänu sagedasele niitmisele parandab muru välimust

Sageli niites on muru paremini hooldatud ja mitmesugused umbrohud kaovad, sest nad ei saa oma seemneid levitada. See on aga aeglane protsess, nii et Sa ei peaks ootama imesid juba nädala pärast. Pikemas perspektiivis võib aga sagedane niitmine oluliselt parandada muru välimust. Muru muutub tihedamaks ja soovimatud taimed ei saa enam kasvada, kuna neile ei jätku päikesevalgust ega mullapinda.

Muru sagedane niitmine säästab pikas perspektiivis aega, sest Sa ei pea pidevalt umbrohuga tegelema ega kahjustatud alasid uuesti muruseemnega värskendama. Kui Sul on robotniiduk, hoolitseb see ise sagedase niitmise eest.

Robotniiduk suudab sama sagedusega niita erinevat tüüpi muru

Õige niitmissagedus sõltub osaliselt murutüübist ehk sellest, kas tegemist on ilu- või tarbemuruga. Seda põhjusel, et ka lõikekõrgus varieerub ja kasutatakse erinevat tüüpi muru, mis omakorda kasvab erineva kiirusega.

Robotniiduki kasutamine tasakaalustab need erinevused. Kuna robotniiduk multšib, on niikuinii vaja sageli niita. Harva niites oleks niidetud muru kogus liiga suur, et hästi kompostida, see hakkaks mädanema ega soodustaks murukatte arengut.

Niida iga paari päeva tagant

Olenemata murutüübist tuleks robotniidukiga niita iga paari päeva tagant. Pikematel kuivadel perioodidel ja külmade ilmadega kevadel või sügisel võib niita veidi harvemini, kuna muru kasvab sel ajal aeglasemalt.

Põhjused, miks peaks sageli niitma:

 • Vähendab umbrohu levikut

 • Parandab muru välimust

 • Tekib vähe multši korraga

Määra sobiv lõikekõrgus

Isegi kogenud muruomanikud ei mõista sageli, et niitmisel on oluline määrata õige lõikekõrgus. Sellest sõltub, kas muru näeb kaunis välja.

Kui lõikad oma muru liiga lühikeseks, ei ole sel enam piisavalt jõudu kasvamiseks. Teisest küljest, kui jätad selle liiga kõrgeks, ei näe ta peale niitmist hea välja.

Aga milline on õige lõikekõrgus? See sõltub murutüübist, aastaajast või ilmast ning teatud määral muru kasutamisest.

Lõikekõrguse kohandamine vastavalt aastaajale ja ilmastikutingimustele

Sõltuvalt ilmastikutingimustest saab niitmiskõrgust reguleerida. Kõige olulisem on see, milliste temperatuuridega peab muru hakkama saama, kui palju vihma sajab ja kui palju valgust on.

Kõrge temperatuuri ja vähese vihma korral on parem lasta murul veidi kauem niitmata olla. Nii saab see paremini hakkama kõrgete temperatuuride ja väheste sademetega. Kuivas ja soojas faasis võite muru umbes 1 cm kõrgemaks jätta.Sama on sügisel – las muru kasvab umbes 1 cm võrra kõrgemaks. Päike käib siis madalamalt ja paistab lühemat aega, seega peab muru kasvamiseks rohkem energiat kulutama. Suurem pind pikemal muruliblel kompenseerib päikese puudumist.

Ühe kolmandiku reegel

Üks olulisemaid reegleid on: ära kunagi lõika korraga rohkem kui kolmandikku oma muru kõrgusest. Näiteks kui Sinu muru on 10 cm pikk, ära lõika seda lühemaks kui 5 cm. Vastasel juhul kahjustab see muru. Kui Sul on vaja seda lühemaks lõigata kui ühe kolmandiku reegel lubab, siis niida mitu korda, lastes sel vahepeal päeva või paar toibuda.

Lõikekõrgus talveks

Hilissügisel tuleb teha viimane muru niitmine, enne kui see talveunne läheb. Kui sügisel temperatuur langeb, siis lakkab muru kasvamast.

Ideaalne lõikekõrgus aasta viimaseks niitmiseks on 5 – 7 cm. See on optimaalne kõrgus, et muru oleks piisavalt madal, et hoida ära lumehallitust, kuid piisavalt kõrge, et külm ilm seda ei kahjustaks.

Kasuta kvaliteetseid lõiketerasid

Nürid lõiketerad ei lõika muru, vaid kitkuvad seda. Niisugune muru ei näe kena välja, samuti pole selline muru lõikamine murule hea. Seetõttu peaksid terad olema alati teravad. Kasuta kvaliteetseid lõiketerasid ja mitte odavaid tooteid, mis kiiresti nüriks lähevad. Nürid terad teevad ka niitmisel rohkem müra.

Lõiketerad peaksid olema teravad, sest:

 • Nüri tera kitkub muru selle lõikamise asemel

 • Kitkutud muru ei näe kena välja

 • Muru kannatab ja selle välimus halveneb, kui nüridaid lõiketerasid kasutatakse korduvalt

 • Nürid lõiketerad muudavad niiduki valjemaks

Titaankattega roostevabast terasest terad on osutunud eriti vastupidavaks, nad lõikavad hästi 200 kuni 250 niitmistundi. Kui kiiresti terad kuluvad, sõltub ka muru tüübist, maapinna seisukorrast ja niiduki alla sattuda võivatest võõrkehadest (käbid, kivid, plastik).

Üldiselt peab teri regulaarselt vahetama. Kui sageli, sõltub ülalmainitud teguritest. Enamik tootjaid soovitab lõiketerade kettaid vahetada iga 1-3 kuu tagant. Seevastu tähekujulisi niiduriste tuleb vahetada vaid üks kord hooajal.

Terade eluiga mõjutavad järgmised tegurid:

 • Murule sattunud võõrkehad nagu langenud viljad, käbid ja kivid

 • Väljaulatuvad puujuured

 • Muru liik

 • Terade kvaliteet

 • Pinnase omadused (nt liivmuld = kiirem terade nüriks muutumine)

Eemalda murult esemed

Nagu eelmises punktis kirjeldatud, nüristavad murul lebavad esemed robotniiduki terasid. Eriti halvasti mõjuvad teradele kivid – need on kõvad ja võivad tera katki teha.

Kuid isegi „kahjutud" asjad, nagu mahakukkunud puuviljad, käbid või puujuured, kulutavad terasid. Terad ise tegelikult ei purune, kuid muutuvad kiiresti nüriks, sest need pole ette nähtud asjade purustamiseks. Sa ju ei kasutaks puude lõhkumiseks kööginuga?

Niiduki mootor kannatab ka siis, kui niidukisse sagedasti sattunud esemed põhjustavad mootori lühiajalise seiskumise. Aku tühjeneb kiiremini, kui robotniiduk peab tegema liiga palju lisatööd. See võib juhtuda ka siis, kui murul on liiga palju lehti.

Objektide eemaldamisel murult enne niitmist on järgmised eelised:

 • Kaitseb robotniidukit kahjustuste eest

 • Terade väiksem kulumine

  Niiduki mootor kulub vähem

 • Vähem aku kulumist (robotniiduk peab laadimisjaama sõitma harvemini)

Väldi tõrkeid nõlvadel

Hoovis olevad kallakud pole teoreetiliselt probleem, kuid mõnele asjale tuleks siiski tähelepanu pöörata.

Esiteks tuleks jälgida, et ostad niiduki, mis on võimeline töötama kallakutel, kui neid Sinu aias leidub. Tavaliselt suudavad odavamad mudelid toime tulla ainult kuni 25% kallakutega. Seevastu kallimad mudelid saavad hakkama kuni 45% kalletega.

Kui Sinu aias on kallakuid, peaks robotniiduk olema disainitud töötama kallakutel. Vastasel juhul ei piisa roboti mootori võimsusest mäest üles ronimiseks või pole tema raskuskese õige, et vältida kummuli minemist.

Kuid isegi kui robotniiduk on mõeldud kallakule, võib probleeme tekkida. Näiteks võivad rattad hakata ringi käima. See võib juhtuda niiskel või märjal ajal. Kui roboti rattad pöörlevad ühel kohal ringi, on muru kahjustatud ja murule tekivad vaod või paljad laigud.

Niinimetatud maastikukomplekt võib siinkohal abiks olla. Maastikukomplekti rattad on sügavama turvisemustriga ja pakuvad seega paremat haarduvust. See on hea viis rataste pöörlemise vältimiseks.

Lisaks on järskudel nõlvadel võimalik, et robotniiduk ei suuda piirdekaabli juures õigeaegselt peatuda ja liigub allamäge sõitmise hoo tõttu üle piirdekaabli. Kahjuks ei oska robot seejärel tagasi üle kaabli liikuda.

Kaabli paigaldamisel peaks võimaluse korral jälgima, et kaabli ees oleks tasane piirkond või kui muud võimalust pole, siis on robotniiduki peatamiseks takistus. Sel juhul on soovitav robotniiduki külge kinnitada kaitseraud.

Neid vigu peaks kallakutel vältima

- Robotniiduk, mis ei ole ette nähtud kallakutel niitma

- Ei kasuta maastikukomplekti järskude tõusude korral

- Niitmine, kui muru nõlval on märg

-Piirdekaabli paigaldamine nii, et robotniiduk sõidab pärast nõlvast laskumist sellest hooga üle

Muru väetamine robotniidukiga niites

See on müüt, et kui muru multšida, ei pea seda enam väetama. Lagunenud murulibledest eralduvad toitained ei ole piisavad, et katta muru kogu toitainevajadus. Sellest massist puudub lämmastik, mis on väga oluline muru kasvuks.

Seega on oluline, et väetad muru ka siis, kui kasutad niitmisel robotniidukit.

Kui kasutad robotniidukit esimest aastat, peaksid esimesel aastal väetama kaks korda, nimelt kevadel ja suve keskel. Järgnevatel aastatel piisab väetamisest vaid üks kord, suve alguses. Parim on väetada pärast õhutamist.

Muru peaks väetama ka robotiniidukiga niitmisel

 • Multši annab vaid 30-40% muru kasvuks vajalikest väetistest 

 • Kasuta lämmastikurikkaid väetisi

 • Saad veelgi tihedama ja kaunima muru

Muru kitkumine

Pärast seda, kui muru on kevadel esimest korda niidetud, tuleks see kitkuda ehk vertikaalselt lõigata.

Lõikaja näeb välja nagu muruniiduk ja lõikab vertikaalselt, mitte horisontaalselt, nagu niiduk. See eemaldab murult prahi ja kuivanud murulibled. Selle tulemusena saavad rohujuured rohkem hapnikku ja muru muutub tugevamaks.

Neid masinaid on erinevaid, nii elektrilisi kui ka mehaanilisi. Viimased annavad isegi parema tulemuse.

Koduaias võib muru raudrehaga tugevalt üle riisuda, et eemaldada kuivanud rohulibled ja lamandunud murulibled üles tõsta.

- Kitkumist tuleks teha üks kord kevadel

-See taga muru parema õhustamise

-Muru muutub tugevamaks ja tihedamaks

Muru õhustamine

Kui soovid tõeliselt kaunist muru, siis üks tähtis töö on selle õhustamine. See aitab muru juurtel ka sügavamates mullakihtides rohkem hapnikku saada ning niiskusel kergemini juurteni pääseda.

Põhimõtteliselt tähendab õhustamine umbes 1–2 cm pikkuste aukude tegemist, mille kaudu õhk juurteni pääseb. Pikaajalise efekti saavutamiseks võib augud poorsema liivaga täita, et vältida nende uuesti ummistumist. Liiv laseb õhul ja veel kergemini maapinda tungida.

Koduõue jaoks võite kasutada näiteks jalatsite alla käivaid spetsiaalseid naelkingi või harki. Müügil on ka mehaanilised aeraatorid.

Suuremate alade jaoks on olemas elektrilised aeraatorid. Koduseks kasutamiseks on need aga pigem liiga suured ja palju kallimad kui näiteks õhutushargid.

Parim aeg õhustamiseks on aprillist septembrini.

Muru õhustamise eelised:

 • Muru juured on veelgi paremini õhustatud

 • Õhk ja vesi tungivad paremini sügavamal mullas olevatesse juurtesse

 • Mullaorganismid muutuvad aktiivsemaks ja annavad seega murule rohkem toitaineid

Väldi vigu piirdekaabli paigaldamisel

Siin on mõned näpunäited piirdekaabli paigaldamiseks, et robotniiduk saaks muru hästi niita. Esiteks on oluline, et piirdekaabliga piiratud alade nurgad ei oleks liiga teravad. Vastasel juhul ei saa robotniiduk väga hästi nurkadesse. Nurgad võiks olla veidi ümardatud ja võimaluse korral mitte väiksemad kui 90°.

Samuti peaks veenduma, et piirdekaabel ei jookseks toitekaablile liiga lähedale. Toitekaabel tekitab elektromagnetvälja nagu piirdekaabel. See võib robotniidukit segadusse ajada ja ta ei pruugi teatud muruosadeni jõuda, sest ei tee kaablitel vahet ning pöörab ringi ja liigub teises suunas.

Piirdekaabli paigaldamise näpunäited:

- Piirdekaabli nurgad on vähemalt 90°

- Võimalusel ümarda nurgad

- Ära paigalda piirdekaablit toitekaablite lähedusse

Loo saared

Piirdekaabli abil saab luua saari lillepeenarade, suurte lillepottide, tiikide või isegi lihtsalt murupindade ümber, mida niita ei soovi. Näiteks on Sul aias küülikud või teised koduloomad, kes aeg-ajalt murul söömas käivad. Pane tähele, et mitte mingil juhul ei tohi robotniiduki töötamise ajaks jätta koduloomi murule vabalt ringi jooksma.

Saare loomiseks toimi järgmiselt:

- Paigalda piirdekaabel servast takistuseni

- Tee kaabliring ümber takistuse

-Juhi kaabel tagasi paralleelselt piirini

- Kaablid ei tohi üksteist ületada!

Selline saarte tegemine tuleb kasuks ka siis, kui robot muidu vastu takistust sõidaks ja pidevalt kriimustusi saaks, see aitab vältida takistustega kokkupõrkamist.

Muruservade niitmine

Muruservad tekitavad robotniidukitele teatud probleemi. Sageli jääb serva mõni rohulible, mida peab käsitsi niitma. Serva niitmisfunktsioonidega robotniidukeid leidub, kuid isegi nendel ei ole muruserv alati nii hästi viimistletud kui sooviks.

Serva jäetud muru kasvab suvaliselt kõrgeks, sattudes lillepeenrasse või naabri aeda ja see näeb kole välja. Muruservade käsitsi niitmine on väikestes ja lihtsalt kujundatud hoovides üsna lihtne ja vähe aeganõudev. Keerulisemates ja suuremates aedades võib see aga olla üsna suureks ja tüütuks ülesandeks.

Seda tööd saab vältida murukivide paigaldamisega. Murukivid paigaldatakse maapinnaga samale kõrgusel ja need ääristavad muruplatsi moodustades seega terava piiri muruplatsi ja peenarde, põõsaste või tiikide vahel. Robotniiduk saab seejärel üle muruservade piirikividele sõita ja nii tõeliselt muruserva jõuda.

Muru servakivide kasutamisel on järgmised eelised:

- Muru servakivid tagavad terava piiri muruplatsi ja peenarde vahel

- Need võimaldavad robotniidukil tõepoolest servani niita

- Säästad aega, kui Sa just ei soovi servi käsitsi niita

Ära kõnni murul enne selle niitmist

Kindlasti tead, et enne muru niitmist tavalise muruniidukiga pole soovitatav murul kõndida. Isegi kui kasutad robotniidukit, on parem mitte murul enne kõndida, vastasel juhul trambitakse see lamedaks ega niideta korralikult. Rohulibledel kulub veidi aega, enne kui nad peale lamandumist uuesti püsti tõusevad.

Parim variant on programmeerida robotniiduk nii, et niitmise ajal ei oleks keegi murul. See on ka turvalisem, et robotniiduki niitmise ajal lapsed murul ei mängi.

Vali murusegu, mis on mõeldud robotniidukiga niitmiseks

Põhimõtteliselt saab robotniidukeid kasutada probleemideta igal murul. Siiski on olemas spetsiaalsed murusegud, mis on optimeeritud lühikesteks niitmisintervallideks ja saavad nendega paremini hakkama. Lisaks suudavad need sordid murumultšist toitaineid tõhusamalt omastada kui tavalised murusordid.

Õige murusegu korral on Sul muru, mis on robotniiduki kasutamiseks täiuslik. Tulemuseks on tõeliselt hästi hooldatud, roheline ja terve muru.

Kui soovid uue muru rajada, on kindlasti hea mõte valida robotniidukitega hooldamiseks spetsiaalne murutüüp.

Spetsiaalsete murusortide eelised robotniidukitega niitmisel:

 • Sobib lühikeste niitmisintervallidega

 • Tõhusam toitainete imendumine murumultšist

 • Robotniiduki ja muru täiuslik sümbioos

LISANÕUANNE: Ära niida külma ajal

Meie viimane näpunäide puudutab muru hooldamist pakaseoludes. Siin peaks jälgima, et Sa ei niidaks muru peale esimest pakast. Vastasel juhul kahjustab niitmine rohuliblet liiga palju.

Enne talve tulekut võiks viimane niitmine muru tavalisest kõrgemaks jätta. Sobilik kõrgus oleks 5 – 7 cm.

Murul ei soovitata käia, kui see on külmunud, kuid lund pole veel sadanud. Kui aga kaitsev lumevaip on murul, siis ei saa muruga midagi halba juhtuda.

Esimese külma ajal peaks tähelepanu pöörama järgmistele punktidele:

- Pärast esimest külma ei tohiks enam muru niita

- Enne külma hooaega peaks muru niitma 5 – 7 cm kõrguselt

- Võimalusel ei peaks murul kõndima, kui see on härmas

Infot, kuidas oma muru ka tavalise niidukiga korras hoida, saab lugeda siit.

Kokkuvõtteks

Ilmselt oled selle pika artikli lõpuks juba aru saanud, et robotniiduki soetamine on heaks alternatiiviks tavapärasele lärmakale masinale. See on mugavam, lihtsam ning stressivabam.

Alusta robotniiduki valimist juba praegu meie veebilehelt https://robotniiduk.pro/.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee