Repliik

Küsimus | Kui palju on tehtud koroonatrahve? (8)

Mariliis Pinn, toimetaja, 16. september 2021 11:34
Foto: Grete-Elisabeth Lauri

Levib väide, nagu oleks massiliselt ehk tuhandete eurode ulatuses tehtud inimestele trahve koroonaga seotud reeglite rikkumise eest, samas on neid ka tühistatud.  Kui palju on Eestis tehtud trahve koroonapiirangute rikkumise eest? Kui paljud neist on tasutud? Kas mõni trahv on ka tühistatud? Miks?

Vastab politsei- ja piirivalveameti kriisistaabi juhi abi Tago Trei: PPA ei ole otseselt koroonapiirangute rikkumise eest tänase seisuga alustanud ühtegi menetlust ega kellelegi rahatrahvi määranud. Küll aga on politsei alates aasta algusest tuvastanud kokku 32 võltsitud dokumenti, neist 30 sellist juhtumit, kus inimene esitas võltsitud negatiivse PCR-testi tõendi. Lisaks oleme ühel juhul tuvastanud kaks esitatud võltsitud immuniseerimispassi. Nende juhtumite osas alustas politsei kriminaalmenetlust, mis käsitleb võltsitud dokumendi, pitsati ja plangi kasutamist. Osa nendest menetlustest on praeguseks lõppenud ning inimestele määrati rahatrahv 250-500 euro ulatuses.

Vastab terviseameti kriisistaabi juhi asetäitja Kalle Kitsing: Sellel aastal on terviseamet alustanud umbes 100 väärteomenetlust karantiinikohustuse rikkumise eest, millest Põhja regioon on teinud ainuüksi 64 menetlust. Trahve on tehtud kokku 17 972 euro eest. Kõige suurem trahv on olnud karantiinirikkumiste eest 700 eurot. Karantiininõuete rikkumise eest – karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut ehk 800 eurot. Rahatrahvi on rakendatud mitmel juhul, kus inimene käis teadlikult Covid-19 haigena ringi.

Lisaks on alustatud 120 riikliku järelevalve menetlust, millest Põhja regioon on teinud 64. Enamus menetlusi on läinud lõpetamisele, kuna ettevõtted on kõrvaldanud puudused, üksikutel juhtudel lõppenud ettekirjutusega. Sunniraha oleme pidanud rakendama 7 juhul, kokku 7000 euro eest. Ühe sunniraha osas kaebas ettevõtte sunniraha määramise kohtusse, kuid kohus ei rahuldanud seda vaid jättis terviseameti otsuse jõusse.

Väärteomenetlustest on edasi kaevatud kolm karantiinikohustuse rikkujat, mis on kohtus ja ootavad istungit. Samuti on kolm väärteomenetlust karantiinikohustuse rikkumisest, kus inimene ei ole tähtaegselt trahvi tasunud. Antud juhul edastatakse need kohtutäiturile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee