Eesti uudised

Politsei muutis inimese teadmata tema nime (5)

Siim Randla, 16. september 2021 06:07
Foto: Tiina Kõrtsini

Õiguskantslerile esitati avaldus selle kohta, et inimene taotles politsei- ja piirivalveametis (PPA) uusi isikut tõendavaid dokumente ning avastas neid kätte saades, et tema teadmata on ära muudetud tema eesnimi.

„PPA teenindusbüroos teatati inimesele, et kuna tema sünniaktis on tema eesnimi kirjutatud sellisel kujul, et eesnime esimene täht erineb kasutusel olevast nimest, siis väljastatakse talle uued isikut tõendavad dokumendid uue nimega. Inimest ei ole tema eesnime muutmisest varem teavitatud ja ta ei ole oma nime muutmisega nõus,“ teatab õiguskantsler.

Omavalitsuse teatel on siseministeerium andnud suunise, et kuna sünniaktid on kantud rahvastikuregistrisse, tuleb inimese andmete kindlakstegemisel lähtuda sünniakti kantud andmetest, märgib õiguskantsler. Sellise halduspraktika õigusliku alusena nimetati rahvastikuregistri seadust. Niisiis loetakse inimese nimeks see nimi, mis on kantud sünniakti.

„Omavalitsuse selgituse kohaselt on inimestel, kes nime muutumisega ei nõustu, võimalik esitada nime muutmise avaldus senise nimekuju säilitamiseks. Tekib küsimus, kas selline praktika nime muutmise osas on õiguspärane. Küsimus puudutab valdavalt vanemaealisi inimesi. Kui inimene on kogu oma elu kandnud oma nime teatud kujul, siis võib sellist praktikat lugeda tema nime muutmiseks,“ märgib õiguskantsler, kes palub siseministeeriumil selgitada, millisel õiguslikul alusel loetakse inimese tegelikuks nimeks sünniakti kantud nimi, kui see erineb inimese poolt kasutatavast ja tema isikut tõendavatesse dokumentidesse kantud nimest.