Eesti uudised

TOHUTU KAHJU: Raplamaal viisid vargad minema poolteist tonni küüslauku, mille väärtus ületab 17 000 eurot! 

Kristjan Väli, täna 19:30
SUUR KAOTUS: „Viis aastat olen selle nimel pingutanud, kaotus on suur,“ tõdeb Reigo. Korraks kaalus ta koguni, et teha küüslaugu kasvatamisega lõpparve, aga praegu on ta kindel, et siiski jätkab. Nii palju vaeva ju juba nähtud.Foto: Martin Ahven

Raplamaal maheküüslauku kasvatav Reigo Ojamets jäi üleöö ilma suurest tööst ja vaevast, mille nimel oli aastaid higi valanud. Vargad viisid minema poolteist tonni maheküüslauku, mille väärtus ulatub 17 000 euroni. „Mul on väike tütar. Kaotasin väärtuslikku aega, et temaga tegeleda, sest rassisin kogu aeg põllul, et perele leib lauale saada ja nende tulevikku kindlustada. Ja nüüd siis nii... Töö ja vaev viidi lihtsalt minema,“ ohkab Reigo sügavalt.

Pereisa Reigo Ojamets vaatab sõnatult hoidlas ringi: kuivatusrestid, mis olid alles äsja ühtlaselt kaetud küüslaugukottidega, on nüüd pooltühjad. Ta ei suuda uskuda, et keegi on nii suure koguse minema tassinud. „Kes küll teeks midagi sellist?“ kordab noor küüslaugukasvataja šokeeritult ikka ja uuesti. Vastust sellele veel ei ole. Reigol on aga lootus, et politsei ning midagigi kuulnud ja näinud inimeste abil õnnestub vargad tabada.

Läinud nädala pühapäeva öösel vastu esmaspäeva käisid vargad Raplamaal asuvas hoidlas, kus olid tallel Reigo kasvatatud küüslaugud ja sibulad. „Tootmishoone peauks oli lukus, samuti küljeuksed, aga ikkagi murti sisse. Poolteist tonni maheküüslauku ja 500–700 kilo punast sibulat viidi lihtsalt minema,“ selgitab Reigo nõutult. Tema sõnul on kogu kahju 16 000–17 000 eurot. „Tagasihoidlikult öeldes,“ lisab ta.

Pätid valisid, mida varastada

Samal teemal

Eestis on maheküüslauku kasvatavaid põllumehi paarikümne ringis. Reigo on neist üks suuremaid. Esimesel aastal alustas ta väikese kogusega, kuid aastate jooksul on tasapisi ja suuresti vaid enda kätega mahtu suurendanud.

Vargad sisenesid hoidlasse küljeuksest, mis oli jõuga lahti murtud. Valvekaameraid ega ka häiresüsteemi kahjuks polnud. „Igale poole ei jõua kohe investeerida. Pealegi ei osanud ma arvatagi, et keegi küüslauku varastada tahab,“ möönab ta. Reigo sõnul pole ta varem kuulnudki, et Eestis keegi põllusaadusi varastaks.

„Nad pidid kohale tulema kas väikebussi või tõesti veoautoga. Sõiduautoga oleks pidanud kümmekond korda edasi ja tagasi vedama. Sellist aega nad vast endale lubada ei saanud. Aga jah, kohale jõudes oli pilt karm – sisuliselt kogu küüslauk oli ära viidud,“ ohkab Reigo, kelle sõnul jäeti alles vaid riismed. „Kusjuures nad jätsid alles pisikesed küüslaugud. Nad isegi valisid, mida varastada!“ ei mahu põllumehele pähe, kui alatu saab keegi olla. „Üks kott oli neil kiiruga puruks läinud, see visati lihtsalt maha. Ei kõlvanud neile,“ lausub Reigo.

Eriti mõruks teeb ta meele see, et varastatud küüslauk olid kuivatatud ja müügiks valmis. Reigo müüb küüslauku peaasjalikult toiduettevõttele. „Kuna see on mahetoode, saan suurematele ettevõtetele müüa, kõik seda ei saa,“ selgitab ta.

JÄREL VAID RIISMED: „Kusjuures nad jätsid alles pisikesed küüslaugud. Nad isegi valisid, mida varastada!“ ei mahu põllumees Reigole pähe, kui alatu saab keegi olla.Foto: Martin Ahven

Vaevatasu info eest

Reigo sõnul naabrid hoidla juures varguseööl liikumist ei märganud. Seda suuresti seetõttu, et puud ja põõsad varjavad lähima naabri vaadet. Teised naabrid ei näeks, sest väike küngas jääb ette. Reigo sõnul on üks võimalus, et küüslauk viidi Eestist välja, kus see maha müükase. „Kui olid kohalikud, siis võib-olla müüvad laatadel ja turgudel maha. Võimalusi on. Aga kogus on suur. Kui keegi järsku nii suurt kogust müüma hakkab, peab sellest kusagilt ikka kuulma,“ loodab Reigo, et vargad ikkagi kätte saadakse. Ta tegi politseisse avalduse ja on pannud välja vaevatasu sellele, kelle vihje viib varaste tabamiseni.

„Mul on väike tütar. Kaotasin väärtuslikku aega, et temaga tegeleda, sest rassisin kogu aeg põllul, et perele leib lauale saada ja nende tulevikku kindlustada. Ja nüüd siis nii... Töö ja vaev viidi lihtsalt minema. Viis aastat olen selle nimel pingutanud, kaotus on suur,“ on põllumees muserdatud. Korraks kaalus ta koguni, et teha küüslaugu kasvatamisega lõpparve, aga praegu on ta kindel, et siiski jätkab. Nii palju vaeva ju juba nähtud.

Reigo ämm Katrin, kes oli väimehega varguse avastamise ajal koos, loodab, et vargad õnnestub tabada. „Ma olen viie aasta jooksul näinud, kuidas Reigo on oma maheküüslaugu kasvatamisega nullist alustanud. Visalt ja järjekindlalt. Et jõuda välja ajani, mil suur töö hakkab juba ka veidi ära tasuma. Tal on olnud paremaid ja raskemaid aegu, nagu ikka noortel ettevõtjatel. Ta on hakkama saanud. Aga kui keegi tuleb ja varastab, lööb see kõige tugevamalgi jalad alt.“

Katrin loodab, et isegi kui vargal südametunnistust ei olnud, siis ehk on südametunnistus sel inimesel, kellele on pakutud odavalt müügiks suuremas koguses küüslauku, ja loodetavasti annab ta sellest teada kas politseile või Reigole.

Viimaste aastate jooksul ei ole Raplamaal sarnasest põllusaaduste vargusest politseile teatatud. Rapla politseijaoskonna juhtivuurija Jaan Aas ütleb, et politseile esitati eelmisel nädalal avaldus seoses põllusaaduste vargusega. Aas kinnitab, et kuriteo uurimiseks alustatakse kriminaalmenetlust. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee