Kommentaar

Olavi-Jüri Luik | Kes vastutab hooldekoduelaniku koroonasurma eest? (17)

Olavi-Jüri Luik, vandeadvokaat, 15. september 2021 18:01
Foto: Kalev Lilleorg

Vaktsineerimise vastasuse kõrval on jäänud tähelepanuta vaktsineerimata inimeste võimalik vastutus, sealjuures vastutus kahju tekitamisel. Kui mittevaktsineeritu nakatab teist inimest, siis kas ta kannab tekitatud kahju eest vastutust? Küsimus kerkib näiteks ajakirjanduses kajastatud Maire Aunaste ema näitel, kus vaktsineerimata ja lähikontaktne hooldaja nakatas 18 hooldekodu patsienti, kellest suri kolm.

Kas ja millal vastutab üks inimene teise inimese nakatamise eest? Sisuliselt võib teise inimese nakatamine olla samasugune teisele inimesele tervisekahjustuse tekitamine nagu olukord, kus liiklusõnnetuses saab vigastada teine autojuht. Siiski mitte alati ei pruugi selline vaktsineerimata inimene vastutada tekkinud kahju eest. Vastutus oleneb erinevatest asjaoludest. Arusaadavalt ei teki vaidlust olukorras, kus üks inimene nakatab teist tahtlikult – viimastest aastakümnetest teame ka Eestis juhtumit, kus meesterahvas nakatas enda partnereid HIV-ga. Teadlik teise inimese nakatamine võib olla kriminaalkorras karistatav. Teadliku nakatamise puhul ei ole ka üldreeglina probleemi tsiviilõigusliku vastutusega.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

14.09.2021
AARIKE HOOLDEKESKUSE JUHATAJA: kurb, et meid kurjategijateks peetakse!
14.09.2021
Vaktsineerimata ja lähikontaktne hooldaja nakatas 18 patsienti, kellest suri kolm. Terviseamet ei leidnud tahtlikku hoolimatust

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee