Eesti uudised

Kaja Kallas: „Vähem kindlustatutel on võimalus saada rahalist toetust, et kõrgenenud elektrihinnaga toime tulla.“ (50)

Toimetas Elis Kusma, 15. september 2021 15:03

Foto: Tiina Kõrtsini

Riigikogu liikmete küsimustele vastasid tänases infotunnis peaminister Kaja Kallas, riigihalduse minister Jaak Aab ning ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

Riigikogu liikmed uurisid tänases infotunnis peaminister Kaja Kallaselt aina kasvava elektrihinna kohta.

Samal teemal

Riigikogu liige Indrek Saar märkis, et päev-päevalt kõigi aegade rekordeid purustavad elektrihinnad puudutavad eriti neid, kelle sissetulekud on väiksed või kelle kulud elektrile on suured. Ta soovis peaministrilt teada, mida plaanib valitsus teha, et hinnatõus ei lööks oluliselt tarbijaid ja ettevõtlust.

Valitsusjuht märkis, elektrihinnal on mitmeid mõjureid. „Eesti on osake põhjamaisest elektriturust, mis on siiani tegelikult toonud meile odavamat elektrit kui siis, kui me olime üksinda,“ rääkis Kallas. „Selle aasta probleem on, et Norra hüdroelektrijaamades on olnud erakordselt vähe vett ja paraku on olnud tegemist ka kõige tuulevaiksema suvega.“ Ta lisas, et väga kõrgeks on tõusnud ka fossiilse kütuse hind, sest aastaga on kaks korda kasvanud CO2 kvoodi hind, ning taastunud on majanduskasv, mille tõttu on omakorda suurenenud elektritarbimine.

Kallas tõdes, et elektrihinna tõus on suur probleem paljudele majapidamistele. „Vähem kindlustatud isikutel on võimalus kohalikelt omavalitsustelt saada rahalist toetust, et kõrgenenud elektri hinnaga toime tulla,“ ütles Kallas.

Valitsusjuht lisas, et oluline on uute tootmisvõimsuste rajamine ning Eesti turul energiaallikate paljususe motiveerimine. Ta tõi esile käesoleval ja 2023. aastal väljakuulutatavaid vähempakkumisi taastuvenergia ostmiseks ning märkis, et edasiseks elektrihinna tõusu vältimiseks planeeritakse Läänemere-äärsete riikidega ühtset elektrivõrgustikku ja arendatakse Lätiga ühist meretuuleparki. Kallase sõnul läheb elektri tarbimisel taastuvenergiale üle ka riigisektor.

Samal teemal

13.09.2021
Juhtkiri | Rohkem sisu riigikokku
12.05.2021
Riigikogu infotunnis vastasid saadikute küsimustele Kallas, Pentus-Rosimannus ja Aas
17.02.2021
Kaja Kallas andis riigikogus aru koroonakriisi juhtimise kohta