Maailm

SEEKORD BALLISTILISED: Põhja-Korea korraldas taas vastuolulise raketikatsetuse 

Toimetas Aare Kartau, 15. september 2021 10:37

Ballistiliste rakettide katsetused on ÜRO resolutsioonidega keelatud, ent see Põhja-Koread ei takista.

Foto: Reuters/Scanpix

Lõuna-Korea sõjavägi teatas kolmapäeval, et nende põhjanaabrid tulistasid idarannikult välja kaks ballistilist raketti, millel võib olla võimekus kanda tuumalõhkepäid teistele mandritele. Tegu oli sel nädalal juba teise Põhja-Korea korraldatud raketikatsetusega.

Lõuna-Korea ametnike teatel pole täpselt selge, kus pidid raketid maanduma või kui suur oli nende lennuulatus, teatab BBC. Lõunapoolse Korea armee ülemjuhataja teatas, et nende sõjavägi säilitab tihedas koostöös USAga täieliku valmisoleku. Sõna võttis ka Jaapani peaminister Yoshihide Suga, kes nimetas raketikatsetust ennekuulmatuks. Ta kurtis, et see ähvardab piirkonnas valitsevat rahu ja julgeolekut.

Samal teemal

Ballistiliste rakettide katsetused on vastuolus ÜRO resolutsioonidega, mille eesmärk on piirata diktaator Kim Jong-uni juhitava riigi tuumaalast tegevust. Sellised raketid võivad kanda kas tuuma- või tavalõhkepäid. Võimsamad neist on mandritevahelised ballistilised raketid (ICBM), mida Põhja-Korea on ka varem katsetanud. Väidetavalt on need võimelised jõudma peaaegu Euroopa lääneossa ja umbes poolele maale USA mandriosast.

Tegemist on sel nädalal juba teise Põhja-Korea relvakatsetusega. Neist esimese puhul prooviti pikamaa tiibraketti, millel on võimekus jõuda näiteks Jaapanisse ja mis võib samuti kanda tuumalõhkepead. Põhja-Korea ise nimetas seda „suure tähtsusega strateegiliseks relvaks“. Tiibrakettide katsetusi ÜRO aga ei keela.

Põhja-Koread vaevavad toidupuudus ja majanduskriis, ent sellele vaatamata suudab riik jätkuvalt tegeleda relvaarendusega – see on tekitanud välismaailmas suurt hämmingut. Kehvas siseriiklikus olukorras on süüdi ka pandeemiast tingitud isolatsioon, mis on kestnud juba üle aasta. Selle tõttu katkes ka enamik kaubavahetusest lähima partneri Hiinaga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee