Afgaani pere augusti lõpus Iraani piiri poole kõndimas.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 13. september 2021 19:15

Kuu algul avaldas USA välisministeerium nimekirja umbes sajast riigist, kes andsid nõusoleku abistada tagasi Talibani küüsi sattunud Afganistani elanikke. Deklaratsioonile alla kirjutanute seast puuduvad aga Afganistani naaberriigid.

See ei tähenda, et naabrid päris vait oleksid – Reuters kirjutab, et Tadžikistan lubas iseseisvalt abi pakkuda tervelt 100 000 afgaani põgenikule, Usbekistan lubas oma maad transiidiks kasutada. Pole siiski teada, kui suurt arvu afgaane kumbki riik reaalselt abistanud on. Pakistan lubas riiki paar tuhat inimest, kes on seotud näiteks diplomaatilise tööga. Mõnede MTÜde töötajatele lubas Pakistan kuuajalist lühiviisat riigi läbimiseks. ÜRO pagulasameti andmeil põgenes möödunud aastal enim afgaane Pakistani ja Iraani. Kui paljudel praegu naabermaadesse pääseda õnnestus, jääb ebaselgeks. Kõik riigist välja viivad suuremad teed kubisevad Talibani kontrollpunktidest, mis ei luba läbi näiteks meessaatjata liikuvaid naisi.

The Economist tõi esile, et viimase 20 aasta jooksul, mil Afganistan on üritanud demokraatiat arendada, loopisid naabrid talle endi huvidele mõeldes pidevalt kaikaid kodaratesse. Mõned abistasid erinevaid rühmi selleks, et Afganistani pinnal omavahelisi arveid klaarida. Teised leidsid naabris hea vahendi, et ameeriklastele närvidele käia. Naabrid leppisid talibite vallutuskäigu jooksul üsna ruttu sellega, et Afganistani ootab ees uus valitsus. Isegi kui islamiradikaalide peremehetsemine tekitas kerget ebamugavustunnet ja ärevust.

Mis puudutab näiteks Pakistani, on tegemist riigiga, millel on Talibaniga vanad sidemed ja kelle kaitseteenistus mängis Ameerikaga aastaid topeltmängu. Veelgi enam tasub silmas pidada Pakistani vaenulikku suhet oma teise naabri Indiaga. Kahe suure riigi vastastikust antipaatiat ei saa alahinnata. Rivaliteet Indiaga on Pakistanile vaat et olulisem kui mõned tolmused terroristid, kes end siin-seal õhku lasevad. Isegi kui islamiäärmuslaste käe läbi on Pakistanis viimastel aastatel hukkunud tuhandeid inimesi. Isekeskis rõõmustavad mõned Pakistani kõrgemad ametnikud talibite valitsuse üle, sest näevad selles islami võidukäiku, alandust USA-le ning muidugi, mis eriti magus, alandust Indiale, kes Kabuli endist valitsust kopsakate toetustega ülal aitas hoida.

Samal teemal

Kommentaarid  (18)

Maamees 15. september 2021 12:49
Vastutama peaksid eelkõige ikka need riigid, kes on selle kaose põhjustanud.
õudne lõpp või lõputu õudus 14. september 2021 15:18
Ma väga loodan, et saabub päev, mil need migrantide importijad vastutusele võetakse ja vangi pannakse. Selline nn pagulaste- rally on kuritegelik Euroopa ja meie põlisrahvaste vastu.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS