Seisukoht

Seisukoht | Ennetaks ohtlikke möödasõite? (1)

Ia Mihkels, toimetaja, 10. september 2021 19:18

Foto: Aldo Luud

Koroona on argielus teinud omad korrektiivid, mistõttu olen Tartu–Tallinna maanteel viimase paari aasta jooksul sõitnud haruharva. Hiljuti siis võtsin ette. Tartust pealinna poole sõites oli algus üsna nutune, sest üksteisele järgnevad remondilõigud ja kiirusepiirangud – ikka 70 ja 50, sekka 30 – tõotasid sõidu pikaks venitada. Mida rohkem aga Tallinna poole, seda lustlikumaks siiski läks, mitu 120 km/h teelõiku tegid tuju päris heaks.

Tagasiteel hakkas aga juhtuma. Sõidab paarkümmend autot eespool mingi kobakas seadeldis. Hiigelsuur, kiirus 35–40 vahel. Autodekolonn selle järel aina pikeneb ning tollel teelõigul on möödasõitki võimatu… Nii me seal siis tiksusimegi tubli veerandtunni, lõpuks näitas spidomeeter juba 17–25 km/h. Eksib see, kes arvab, et piirangulõigu lõppedes tõmbas kobakas teeserva ja laskis taganttulijad mööda. Muidugi olid särtsakama loomuga inimesed kolonni tagumises otsas selle aja peale juba nii närvi läinud, et mõni möödasõit – üks liinibuss uljalt nõelujate seas – sundis tahapoole jääjaid piduripedaali läbi põranda pressima.

Mõnikümmend kilomeetrit hiljem moodustus samasugune autodejoru ees roomava kopaga traktori taha ja õige pisut enne Tartut aeglaselt liikuva suure veoki järele. Viimasel korral tekkis kusagilt teeservalt mu selja taha politseiauto. Ma päriselt ootasin, et politseinik paneb nüüd kõik tuled-viled tööle, sõidab autorongist mööda ja suunab veoki sobivas kohas teeserva – aga seda ei juhtunud.

Aeglaselt maanteel liikumiseks võib olla kümneid põhjusi, aga kas selleks sunnitud juhile ei tule korrakski pähe mõtet: tõmban teeserva, lasen nad mööda, et ennetada tagant tuleva autorongiga seotud hullumeelseid möödasõite?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee