Maailm

Jaapanlanna kaebas Põhja-Korea aastakümnetepikkuse piina eest kohtusse (4)

Greete Kõrvits, 9. september 2021 19:34
Põhja-Korea kaitseskafandrites sõdurid suurel paraadil.Foto: KCNA via KNS / AFP / Scanpix

Hiroko Saito on praegu 80aastane. Noore neiuna saabus ta koos abikaasaga, süda lootust täis, Põhja-Korea rannikule. Riik meelitas 1960ndatel Jaapanist inimesi enda poole, väidetavalt hea elu peale. Ent siis, kui Saito maabuva laeva pardalt nägi väikest, ilmselgelt alatoitumuse käes kannatavat kõhna ja püksata poissi, tekkis tema südamesse rahutu tunne…

Tolleaegse kampaania käigus kolis umbes 93 000 korealast ja jaapanlast Põhja-Koreasse, kirjutas ajakiri The Diplomat. Saito abikaasa oli korealane ning võttis kutse vastu. Põhja-Korea kaldal ootasid neid relvastatud sõdurid ning aukuvajunud nägudega kohalikud. Saito mõistis, et neid on petetud.

Samal teemal

Aastakümneid kannatas ta nälja, repressioonide ja vägivalla käes. Tema abikaasa ning kolmest lapsest kaks surid. 2001. aastal õnnestus tal põgeneda. Deutsche Welle kirjutab, et nüüd võtsid vanaproua ning veel viis Põhja-Koreast pääsenud põgenikku kätte ning andsid diktaatorriigi Tokyos kohtusse.

Saito rõhutab, et asi pole rahas. Ta tahab päästa neid, kes on veel elus ning samuti 60ndatel valelubaduste alusel Põhja-Koreasse läksid. „Isegi kui ainult üks neist on elus, nõuan mina, et ta saaks jalamaid Jaapanisse naasta,“ teatas tarmukas mammi meediale.

Põhja-Korea, muide, korraldas ööl vastu neljapäeva suurejoonelise paraadi, milles osalenud sõdurid aga ei kandnud tavapäraseid mundreid, vaid meditsiinilist kaitseriietust ja gaasimaske. Riietus oli oranži värvi. Kesköö kukkudes ilmus Pyongyangi väljakule Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un. Varem pontsakapoolne riigijuht on silmanähtavalt alla võtnud ning musitas hoogsalt lapsi ja võttis naeratades vastu ohtraid lillesülemeid. Kimi kaalulanguse põhjuseks peavad välisvaatlejad pigem noore mehe muret oma tervise pärast, mitte mõnd haigust. Riik on kehvas seisus, seda on räsinud loodusjõud, toidupuudus ning tõenäoliselt – ehkki eraklik riik seda mõistagi ei tunnista – levib seal ka koroonaviirus. Viimastel aastatel on seal korraldatud mitu propagandistlikku sõjaväeparaadi, eesmärgiga üritada nälgiva rahva tuju tõsta ja patriootlikkust üleval hoida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee