Krimi

Kaitsja vaidlustab hoiu-laenuühistu asutaja vahistamise riigikohtus 

Siim Randla, 9. september 2021 06:15

Foto: Tiina Kõrtsini

Omastamisesüüdistusega kohtu alla saadetud hoiu-laenuühistu ERIALi asutajaliikme Ilya Dyagelevi kaitsja, vandeadvokaat Dmitri Teplõhh vaidlustab kaitsealuse vahistamise Riigikohtus.

„Kaitsjana ei saa ma nõustuda Tallinna Ringkonnakohtu ega ka Harju Maakohtu lahenditega, millega kohtud otsustasid jätta Ilya Dyagelevi vahi alla,“ ütles Dmitri Teplõhh. „Kohus leidis, et hoolimata lõpuni viidud menetlusest, on võimalik menetluse käiku suunata, mõjutades vabaduses viibides tunnistajaid kohtumenetluses valeütlusi andma ning moonutades kirjalikke tõendeid. Väljakujunenud kohtupraktika kohaselt saab isiku vahistamist ja jätkuvalt vahi all hoidmist lugeda seaduslikuks vaid siis, kui määrusest nähtub üheselt ja selgelt vahistamisaluse olemasolu,“ rääkis ta.

„Seejuures ei piisa üldist laadi arutlustest ega standardsetest formuleeringutest. Kohtumääruses tuleb esitada selged põhjendused, millistest asjaoludest ja tõenditest tulenevalt on kohtu arvates olemas vahistamisalus.“

Kahjuks ei vasta kaitsja arvates kohtumäärustes kajastatud põhjendus eespool nimetatud väljakujunenud kohtupraktikale.“Tänaseks on tõendite kogumine menetluses sisuliselt lõppenud ja minu hinnangul on süüdistatava vahi all pidamine õigusemõistmise argumendist lähtuvalt ka seetõttu alusetu. Moonutada kirjalikke tõendeid, mis on juba ammu menetleja poolt kogutud ja asuvad toimikus, on minu arust võimatu või vähemalt ebamõistlik,“ ütles ta. Asjas puuduvad ka võtmetunnistajad ja neid ei saagi asjas olla, kuna kriminaalasi on suures ulatuses ülesehitatud jälitustegevuse käigus saadud tõendite põhjal. Riigiprokuratuur esitas seitsmele inimesele ja kahele äriühingule süüdistuse kriminaalasjas, millega uuriti hoiu-laenuühistus ERIAL toimunud investeerimiskelmust ja omastamist. Lisaks esitati süüdistus altkäemaksu andmises ja võtmises. Kõne all on veidi enam kui miljoni euro omastamine kinnisvaratehingute läbi ning samuti investeerimiskelmus, kus hoiu-laenuühistu osakapitali näidati kunstlikult suuremana, kui see oli tegelikult. „Süüdistus on alusetu ja üldsõnaline,“ kinnitas kaitsja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee