Eesti uudised

Pangad: kalli pensionirahaga pole mõistlik tasuda odavat eluasemelaenu (9)

Ohtuleht.ee, 8. september 2021 20:53
PensionFoto: Karin Jaanus

Kodulaene on teise samba rahaga makstud esimese nädalaga tagasi sama palju kui tavaliselt terve kuuga, näitavad pankade andmed. Pankade laenujuhid ei pea sellist käitumist mõistlikuks, sest sisuliselt maksab klient kalli pensionirahaga kinni odavat eluasemelaenu.

Pensioni teisest sambast väljavõetud raha läks pankade andmetel suures osas kõrge intressiga väikelaenude tagastamiseks, vahendas „Aktuaalne kaamera“. Kuid oli ka märkimisväärselt palju neid, kes lõpetasid oma kodulaenu. Näiteks Swedbankis tagastati nädalaga viis korda rohkem laene kui eelmisel aastal keskmiselt ühes kuus kokku.

Samal teemal

„Teisest kuni seitsmenda septembrini on tagastatud eluasemelaenusid meie juures 650 laenu ulatuses, keskmise summana kuskil 10 000 eurot. Eelmise aasta igakuiselt tagastatud laenude keskmine oli 130 lepingut. Sellel aastal oli nii, et 3. septembril tagastati juba veidi üle 300 lepingu,“ rääkis Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma.

Luminori jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul maksti neile esimese nädalaga tagasi sama palju laene kui tavaliselt ühe kuu jooksul.

„Kodulaene tagastasid peamiselt need kliendid, kelle laenujäägid olid väiksemad ja kes said pensionirahast täies ulatuses oma laenukohustused lõpetada. Kodulaenude puhul jäi keskmine tagastatav summa 8000 euro kanti,“ ütles SEB panga erasegmendi müügijuht Evelin Koplimäe.

Kuid üldiselt on kliendid kustutanud ka hiljuti võetud kodulaene, samuti on vähendatud laenukoormust. Rebane ütles, et kui kõrge intressiga laenudest on otstarbekas vabaneda, siis pikka aega kogutud ja hea tootlusega pensionirahaga ei ole mõtet maksta ära eluasemelaenu, mille intressid on praegu ülisoodsad.

„Me räägime kuskil kaheprotsendilise intressiga laenudest. Hetkel on inflatsioon viis protsenti, mis on juba mitu korda kõrgem kui intress, mis tähendab seda, et tegelikult sellise intressiga laene ei ole mõistlik tagasi maksta. Me teame, et pensionifondide keskmine tootlus on kuskil neli ja pool protsenti, mõnel juhul viis-kuus protsenti, viimase aasta jooksul isegi 15 protsenti,“ lausus Rebane.

Mõistlikke otsuseid jõuab veel teha, sest väga palju väljavõetud raha pole veel kasutust leidnud.

„Ligi 80 protsenti seisab klientide kontodel ja selle valguses soovitaks klientidel tähelepanu pöörata ka sellele, et nad oleksid valvsad ega väljastaks oma kontoandmeid, isikukoodi, mobiil-ID, smart-ID paroole telefonipetturitele,“ rõhutas Koplimäe.