Pilt on illustreeriv.

Foto: Aldo Luud
Toimetas Keit Paju 8. september 2021 19:06

Teisipäeval kella 16 ajal sai häirekeskus teate, et Raplamaal on metsas kodutee sihi silmist kaotanud üks seeni korjama läinud 67aastane naine, kelle politseinikud metsast välja aitasid. Ööl vastu kolmapäeva vajas päästmist ka Setomaal seenele läinud eakas härra. Sel aastal on viimase kuuga politsei abi vajanud rekordiline arv eksinud seenelisi.

Rapla politseijaoskonna patrullitalituse juht Margus Kaldma rääkis, et naine, kelle patrullpolitseinikud metsast välja aitasid oli üle mitme aastakümne tulnud oma lapsepõlve kodukanti seenele. 

„Raplamaal Valgu piirkonnas ära eksinud naine oli veendunud, et ta tunneb oma kodukandi metsa läbi ja lõhki. Paraku, üha sügavamale metsa liikudes, avastas naine, et varem tuttav olnud maastik on ajaga palju muutunud ning ta kaotas oma sihi,“ sõnas Kaldma. Eksinuna otsustas naine helistada hädaabinumbrile 112. 

Õnneks oli naisel kaasas täislaetud akuga mobiiltelefon, mille abil oli ta kontaktis väljakutse saanud patrulliga. „Patrullpolitseinikud suutsid kiirelt naise seletuse, telefoni positsioneerimise ja kaardi järgi tuvastada eksinu umbkaudse asukoha ning asusid naist telefonis ühe lähedal asuva oja suunas juhatama,“ kirjeldas Kaldma naise otsinguid.

Ojani jõudnud naisele tulid patrullpolitseinikud juba vastu ning aitasid ta koos metsast korjatud seenesaagiga turvaliselt auto juurde tagasi. 

Kaldma lisas, et ka kõige kogenumad metsaskäijad kipuvad unustama, et loodus muutub pidevalt. „Sageli võib juhtuda, et mets, kus inimene aastaid on marju või seeni korjamas käinud, on ühel hetkel tundmatuseni muutnud. Põhjuseks võib olla konkreetses piirkonnas teostatud raie, uued istutatud puud või mõni vahele jäänud seeneaasta. Selleks, et metsas käik mööduks ohutult tuleb alati kaasa võtta täislaetud akuga telefon, riietuda vastavalt ilmale ning kanda võimalikult erksaid riideid, mis aitavad metsaeksinud inimest lihtsamini leida. Alati tasub ka kaasa võtta söögi- ja joogitagavara ning vajadusel ravimid,“ sõnas Kaldma.

Sel aastal on metsa ära eksinud rekordiliselt palju seenelisi

Lõuna prefekuuri sõnul on see aasta olnud rekordiline, kuna nad on pidanud vaid napi kuuga käivitama üle poolesaja elupäästva otsingu, et leida metsa eksinud seenelisi.

„Nii mõnigi on meilt küsinud, et kuidas ometi on võimalik pisikeses Eestis ära eksida või kadunuks jääda? Üks ilmekas õnneliku lõpuga näide pärineb tänasest ööst, mil ühes Setomaa metsaservas käivitasime otsingu leidmaks seenele läinud eakat härrat. Õnneks oli mehel mobiiltelefon kaasas, et abi kutsuda. Džunglile sarnanevas võpsikus otsisid teda nii piirivalvurid kui politseinikud, kaasati koer ja droon. Läks mõni tund, et läbi „džungli“ murda ja metsa eksinud härra tagasi koju aidata. Võib vaid oletada, mis saanuks, kui mehel telefoni kaasas ei oleks olnud, sest tema metsaminekust ei teadnud keegi ning omal jalal ta enam metsast välja liikuda ka ei jaksanud,“ kirjeldab prefektuur.

Kui plaanid seenele minna palub politsei panna taskusse telefon, selga erksavärvilised riided ja võtta kaasa sõber, kellega üksteisel silma peal hoida.

Kui oled aga ära eksinud, ei tohi hättasattumist häbeneda. Helista 112, sest see võib päästa sinu elu!