Foto: Martin Ahven
Toimetas Keit Paju 8. september 2021 15:03

Kui vahepeal läks ilm väga sügiseseks, ehk vihmaseks ja külmaks, siis sel nädalal kostitab ilmataat meid veel suvise soojaga. Päevasoe kerkib üle 20 kraadi!

Riiklik ilmateenistus kirjutab, et nädala lõpuni on oodata sooja nii päeval kui öösel – öösiti jääb õhuemperatuur 10-15 soojakraadi vahele. „Järgnevad päevad kostitavad meid mõõduka suvesoojusega. Jääme põhjapoolse madalrõhula ja lõunapoolse kõrgrõhuala piirimaile. Õhuvool on läänest ja edelast, kust saabub sooja õhku. Küll aga selline piiripealne olukord tähendab enamasti muutlikku pilvisust, tuulisust ja arvestama peab ka hoovihmadega. Päevamaksimumid tõusevad mitmel pool +20 kraadi lähedusse,“ kirjutab sünoptik Kairo Kiitsak.

Neljapäev (9.09) on aeglaselt tõusva õhurõhu foonil üksikute hoovihmadega. Edela- ja läänetuul pärast keskööd nõrgeneb, päeval muutub uuesti pisut tugevamaks. Öine miinimum langeb 10 kraadi lähedale, rannikul on ikka neli-viis kraadi soojem, päeval tõusevad termomeetrinäidud 17–21 kraadini.

Reedel (10.09) kujuneb Läänemere kohale põhja-lõunasuunaline kõrgrõhuvöönd, aga ei ole piisavalt võimas, et tagada kõikjale kuiva ilma. Vähese vihma võimalus on eelkõige päevasel ajal. Tuul rahuneb. Öine õhutemperatuur püsib enamasti 10 kraadist kõrgemal, päeval tõuseb 17–22 kraadini.

Laupäeval (11.09) nihkub kõrgrõhuvöönd ida poole ja selle servas on öö sajuta, päeval on üksikute vihmahoogude võimalus suurem Eesti põhjapoolses osas. Tuul on nõrk ja puhub valdavalt lõunakaarest, põhjarannikul põhjakaarest. Selgema ööga langeb õhutemperatuur veidi alla 10 kraadi, päeval tuleb lõunakaarest sooja lisaks ning termomeetrinäidud tõusevad kraad-kaks üle 20 kraadi piiri.

Pühapäeval (12.09) kõrgrõhkkonna mõju väheneb, sest Skandinaavia kohale jõuab uus madalrõhkkond ja laieneb servaga Läänemere äärde. Tihedamad sajupilved jõuavad siiski alles pärastlõunal saartele ja õhtul mandrile. Valdavaks on idakaare tuul. Öine õhutemperatuur on 10 kraadi ümbruses, päevasoe tõuseb 16-20 kraadini.

Järgmisel nädalal liigub üle Eesti madalrõhkkond, mis toob endaga kaasa vihma ning jahedamat õhku. Päeva maksimumid jäävad siis 15 kraadi ümbrusse.