Eesti uudised

Rahandusministeerium | Hinnatõus võib lähikuudel kiireneda, elekter on kallinenud pea 40 protsenti! (63)

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik, 7. september 2021 13:10

Foto: Tiina Kõrtsini

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad augustis eelmise kuuga võrreldes 0,7 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes 5 protsenti. Euroalal kiirenes hindade tõus kallinevate toidu, energia- ja tööstuskaupade tõttu 3 protsendini. 

Viimastel kuudel on inflatsioon hoogustunud nii Eestis kui ka Euroopas laiemalt, olles augustis viimase 10 aasta kiireim. Hinnatõus on majanduse jõulise taastumise tõttu muutunud laiapõhjaliseks, lisaks on tarneraskuste tõttu tööstuskaupade hinnad kerkimas.

Samal teemal

Tootmismahud ei ole suutnud sammu pidada kriisist kiirelt taastuva nõudlusega. Lisaks on Aasia riikides, kust tuleb oluline osa komponentidest ja sisenditest, hakanud tootmist ja logistikat raskendama delta tüve levik, mistõttu on tarneajad pikenemas ning hinnad tõusmas. Siinkohal võib välja tuua mööbli, kasutatud autod ja ehitusmaterjali, mis on meil aastaga kallinenud vastavalt 12 protsenti, 11 protsenti ja 7 protsenti.

Majanduse jätkuv taastumine ja palgakasvu järkjärguline kiirenemine soosib teenuste kallinemist. Suuremal määral on see avaldunud kriisi käigus rohkem pihta saanud üüriturul ja vaba aja teenuste kallinemises. Vaktsineerimise edenemise ja vaktsineerimistõendi kasutuselevõtuga on puhkusevõimalused avardunud ning suurenenud nõudlus puhkusereiside järele on tõstnud pakettide hindu viiendiku võrra.

Taastuvelektri vähenenud pakkumise ja saastekvoodi hinna kiirest tõusust tingitud põlevkivielektri kõrge hind on põhjustanud Nordpooli elektriturul uued hinnatipud. Selle tulemusena on kodudesse jõudnud elekter kallinenud pea 40 protsenti. Arvestades ka tõusnud kütusehindadega, moodustavad energiatooted ligi poole augusti 5 protsendisest inflatsioonist.

Suurenevate tarbimiskulutuste ja tugevneva tööturu, kõrgete energiahindade ning tavapäratult madala võrdlusbaasi mõjul võib sügiskuudel oodata inflatsiooni mõningat kiirenemist ning kõrgtase jääb eeldatavalt aasta lõppu. Sealhulgas elavdavad tarbimist teisest pensionisambast vabanenud vahendid, lisaks toimub septembris märkimisväärne gaasi hinnatõus.

Rahandusministeerium avaldab uue majandusprognoosi 9. septembril.

Samal teemal

08.09.2021
REKORDTASEMEL ELEKTRIHIND: mida teha, et hinnatõus kodueelarvest suurt tükki ei haukaks
05.09.2021
Juhtkiri | Tarbimispidu toob majanduskasvu?
16.08.2021
Kiire inflatsioon tulekul? Nii säästud kui ka vabanev pensioniraha vajavad kaljukindlat plaani
13.07.2021
Juhtkiri | Kas kallis kütus on paratamatus?