Repliik

Terviseameti laos hävinud vaktsiinide võrra Eesti annetus ei vähene – riik peab nende asemel uued ostma

Küsimus | Kui palju on Eesti juba annetanud teistele riikidele lubatud 900 000 vaktsiinidoosist? (12)

Arvamustoimetus, 7. september 2021 17:44

Foto: Martin Ahven

Valitsus on otsustanud annetada 900 000 doosi AstraZeneca vaktsiini teistele riikidele. Kui juulis saadeti Ukrainasse 52 800 doosi, terviseameti laos riknes 68 000 doosi ning vaktsiinide aegumistähtaeg oli augustikuu, siis mis on saanud ülejäänud AZ vaktsiinidest, kas need on teistele riikidele edasi toimetatud või veetud hoopis prügimäele?

Tuleb välja, et Eesti on lubatud hiigelkogusest suutnud reaalselt annetada vaid 5,7 protsenti. Tagatipuks peab riik juurde ostma uued vaktsiinid terviseameti laos hävinute asemele, seega annetamine läheb meile topeltkalliks.

Gea Otsa, sotsiaalministeeriumi kommunikatsiooninõunik, COVID-19 vaktsineerimise töörühm: Enamik AZ vaktsiinidoose, mis kuuluvad lepingu kohaselt Eestile ja mille annetamist on vabariigi valitsuses arutatud, on alles tootmisel. Need liiguvad otse tootja juurest riikidesse, kellele Eesti need annetab. Annetuste ettevalmistamine käib liikmesriikide koostöös EL tasandil.

Eestis kohapeal on terviseameti andmetel Astra Zeneca vaktsiinide väike varu, mis on veel laos või vaktsineerijate juures ja mida kasutatakse vajadusel teisteks doosideks.

Riiki ei laeku rohkem midagi, annetusse lähevad vaktsiinid otse tootjalt. Annetuste ettevalmistamine käib liikmesriikide koostöös EL tasandil läbi koostöövormide. Kui lahutada 900 000st juba annetusena meilt läinud doosid, siis saabki selle, mis on veel minemas. Hävinud dooside võrra annetus ei vähene.

Kirsi Pruudel, terviseameti kommunikatsioonitalitus: Eestisse on saabunud 348 000 doosi AstraZenecat. Terviseameti laost läks mahakandmisele 68 550 doosi. Annetatud on 52 800 doosi. Laojääk on 1670.

Reedese seisuga on manustatud 233 431 vaktsiinidoosi. Mõnest viaalist saab 10 doosi asemel kätte kuni 12 doosi, seepärast ka numbriline erinevus koguarvus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee