TÕDE VÕI VÕLTSING: Ühel sotsiaalmeedias levival pildil lehvib Talibani lipp Panjshiri presidendilossi kõrval, teisel seisavad aga nende võitlejad presidendilossi ees.

Foto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid 6. september 2021 20:17

Esmaspäeval ilmusid sotsiaalmeediasse fotod, millel lehvib Panjshiri oru pealinna Bazaraki kubernerilossi juures Taliban lipp – märgiks, et viimane vastaline provints on nüüd alistatud ja seega on sõda läbi. „See pole kaugeltki nii,“ vastasid vastupanuvõitlejad. „Meie käes on endiselt strateegiliselt tähtsaid positsioone ja me kuulutame kogu Afganistani territooriumil partisanisõja välja.“

Kohaliku ajakirjanduse andmeil võib vastupanuvõitlejate juht Ahmad Massoud olla põgenenud Tadžikistani. Rahvusliku vastupanufrondi NRF esindaja tviitis: „Meie liider ja vend Ahmad Massoud on ohutus kohas ja ta esineb lähiajal teadaandega kogu rahvale.“ Hiljem teatas Massoud oma 18minutises tundmatus asukohas salvestatud kõnes samuti, et Pakistani lennukeid ja droone kasutati NRFi positsioonide tulistamiseks.

End Afganistani presidendiks kuulutanud endine asepresident Amrullah Sadeh on uudisteagentuuride teatel endiselt Panjshiri orus, kuigi tema kodumaja pommitati ägedalt õhust. NRFi väitel toetasid Pakistani õhujõud nõnda talibe.

Massoud oli pakkunud Talibanile rahukõnelusi, kuid nendega alustamise asemel tungisid ööl vastu esmaspäeva tuhanded talibid Panjshiri orgu ja võitlus ägenes. Muu hulgas anti teada tema sugulase kindral Wadoodi ja ka liikumise peamise pressiesindaja Fahim Dasti surmast. Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahid ütles eile pressikonverentsil South Asia Monitori järgi: „Me soovisime kõik probleemid läbirääkimistel lahendada, aga nad lükkasid kõnelused tagasi ja nii pidime saatma oma võitlejad lahingusse. Mõned meie vastased tapeti ning teised põgenesid.“

Mujahid kasutas oma esinemist järjekordseks kinnituseks, et Panjshiri oru elanikud on nende vennad ja neil saavad olema samad õigused, nagu teistelgi Afganistani kodanikel.

Pärast selle provintsi vallutamist on Taliban lõpuks valmis oma valitsust välja kuulutama ja on palunud selleks ajaks Türgi, Hiina, Venemaa, Iraani, Pakistani ja Qatari esindajatel kohale tulla. Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas selle peale kohe, et nemad võtavad kutse vastu.

Kuid Panjshiri provintsist lääne pool Parwanis elav elukogenud Habib Golbahar ütles portaalile Al Jazeera: „Nad võivad veel kümme aastat üksteist tappa, aga meie sureme nälga juba kaua enne seda!“ Tema sõnul peab ta toime tulema 100 afgaaniga (alla paari euro) kuus ja sedagi raha on pea võimatu leida olukorras, kui pangad siplevad sularahapuuduses. „Oleme juba kõik vanad säästud ära söönud,“ kurtis ta.

Ameeriklased ootavad juba kuuendat päeva äralendu

Samal ajal kui pole selge, kas sõda Afganistanis on läbi või mitte, süüdistab USA esindajatekoja liige vabariiklane Michael McCaul Talibani Ühendriikide kodanike ja afgaanide lahkumise tõkestamises Mazar-i-Sharifi lennuvälja kaudu. BBC uudisteenistus tsiteerib teda: „Lennuväljal seisab kuus lennukit meie kodanike ja USAd abistanud afgaanidest tõlkidega, kuid neile pole mitu päeva õhkutõusmiseks luba antud.“ CBS News nägi välisministeeriumist Kongressile saadetud kirja, kus kinnitati, et Mazar-i-Sharifis seisavad tšarterlennukid, mis pole äralennuks luba saanud. Afganistanis tegutsevate mittetulundusühingute esindajad ütlesid BBCile, et lennukeid võib olla isegi rohkem kui kuus, sest kuuldavasti ootab ärasõitu tuhatkond kodanikku. Mittetulundusühingu Ascend Athletics asutaja ja tegevjuhi Marina LeGree sõnul on 34 nende inimest juba kuues päev lennuväljal lendu ootamas. Nende 34 seas on 19 ameeriklast ja kaks alalise elamis- ja tööloa ehk teisisõnu siis rohelise kaardi omanikku.

USA välisministeeriumi pressiesindaja vastas BBC järelpärimisele, et kuna ameeriklastel ei ole Mazar-i-Sharifis ega Afganistaniski esindajaid, nagu ka Ühendriikide lennukeid, siis ei ole võimalik kontrollida selle riigi ja seda ümbritseva ala õhuruumi. „Loodetavasti täidab Taliban oma lubaduse ja laseb riigist välja kõik seda soovivad inimesed,“ lõpetas ta oma teate.

Mõne uudisteagentuuri andmeil on lendude peatamise põhjus vastuolu Talibani ja Afganistani riikliku lennufirma vahel, mis ei lasegi tšarterlennukitel õhku tõusta.