Eesti uudised

RIIKLIK SILMAMOONDUS?! Lagedaks raiutakse liiga palju hektareid? Räägime rahvale siis hoopis tihumeetritest!  (6)

Priit Pärnapuu, 10. oktoober 2021 10:00
Foto: Kollaaž (2 × Aldo Luud, joonis)

Kas Eestis raiutakse metsa liiga palju, vähe või täpselt parasjagu? Üllataval kombel sõltub vastus sellest, kas vaadata hektareid või hoopis tihumeetreid. Kahel korral on selline silmamoondus – mis annab juurde vähemalt miljon tihumeetrit raiemahtu – juba riigikogus läbi läinud. Lähema aasta jooksul selgub, kas see õnnestub ka kolmandat korda.

Raieplaanide koostamisel on fundamentaalne pindala ehk hektarid, mitte ruumala ehk tihumeetrid. Metsanduse arengukavas pole hektaritest aga haisugi, läbivalt on kasutatud tihumeetreid. Pindalalt ruumalale üleminekul on eeldatud, et ühelt uuendusraie hektarilt saab 295 tihumeetrit puitu. Tegelik väljaraie ühel uuendusraie hektaril on aga aastatel 2011–2019 olnud vaid 259 tihumeetrit. Tegelikust suurema teisendusteguri kasutamine annab juurde vähemalt miljon tihumeetrit raiemahtu. Nii tekibki olukord, kus pindala on lõhki, aga tihumeetrites mõõdetuna ei küündita metsanduse arengukava raiemahtudeni.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

14.09.2021
INFOMÜLGAS! Keskkonnasõbrad nõuavad riigi käest metsaandmeid kohtu kaudu
02.09.2021
MEEST SÕNAST! Kas valitsuse lubadusest vähendada lageraiet saab riigimetsa narrimine?
16.08.2021
ARVUTAME ROHELISEMAKS! Miljonite tonnide küsimus: Eesti teatab maailmale, et meie metsad seovad süsinikku – aga tegelikult on vastupidi!
11.08.2021
ABSURD METSASTATISTIKAS: kas inventuuri tehti tõesti merepõhjas? Kuidas tekkis võluväel juurde tuhatkond proovitükki?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee