Eesti uudised

VIDEO | Ametist lahkuv Üllar Lanno: mul ei õnnestunud terviseameti masinavärki õigesti tööle panna (96)

Toimetas Elis Kusma, 6. september 2021 10:38

Ametist lahkuv Üllar Lanno

Foto: Robin Roots

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno andis esmaspäeval teada oma soovist astuda ametist tagasi.

Täna kell 12 algas pressikonverents sotsiaalministeeriumis, kus teemat kommenteerisid terviseameti peadirektor Üllar Lanno kui ka tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Lanno rääkis, et ta asus tööle keerulistes oludes. Näiteks saabusid vaktsiinid kuu aega varem, kui nad oodanud olid.

Lanno ütles, et terviseameti lao rikke põhjustas mitmete ebasoodsate asjaolude kokkulangevus. Pärast seda intsidenti on avalikustatud mitmeid raporteid, milledest on ilmnenud vead senistes tööprotsessides. Lanno tunnistas, et ta jäi rongist maha.

Terviseameti struktuur muutus esmakordselt veebruaris, tuli juurde peadirektori asetäitja koht. Paraku polnud isegi see piisav terviseameti masinavärgi toimima saamiseks.

Lanno loodab, et Eestis leidub tublisid inimesi, kes on valmis asuma tema ametijärglaseks.

Tanel Kiik tunnustas Lannot raskel kriisi ajal vastutuse võtmise eest. Kiik ütles, et Lanno võttis üle hoone ja tööprotseduurid, mis ei vastanud nõuetele. Seega need küsimused tuleks suunata RKASile ja terviseameti endistele juhtidele.

Kiik peab oluliseks vigade vältimist tulevikus. Struktuurimuutused selleks on käivitunud alates 1. septembrist. Uus terviseameti juht selgub konkursil, koos uue peadirektoriga vaadatakse üle ravimite säilitamiseks vajalik struktuur.

Lanno vastas küsimusele, kas ta astub tagasi, et võtta vastutus külmlao rikke eest. Lanno ütles, et vastutus ei saagi olla kellegi teise oma. Lanno ütles, et ta ei astunud tagasi kaks kuud tagasi, et käivitada protsess, et midagi sarnast enam tulevikus ei korduks. Kuna sotsiaalministeeriumisse tulid tööle uued inimesed, tuli tagada, et „pall“ ei kukuks maha. Lanno ei nõustunud tõlgendusega, et ta astus tagasi, võtmaks tuld maha Tanel Kiige pealt.

Kiik ütles, et vastutus külmlao rikke eest jaguneb paljude inimeste vahel, aga praegune terviseameti juhtkond pole süüst puhas.

Valminud on siseaudit, mille sisu saab avalikuks. Lanno jätkamist terviseameti juhina on ka varem omavahelistes vestlustes arutatud. Praeguseks olid astutud vajalikud sammud: valminud oli riigisekretäri raport, siseaudit, ametis on uus kantsler ja jõustunud on terviseameti põhimäärus. Samuti on korraldatud vaktsineerimise logistika.

Lahkudes saab Lanno tasu kasutamata jäänud puhkusepäevade ja tehtud ületundide eest, eraldi lahkumistasu veel kokku lepitud pole. Lanno ei avanud, millised on tema plaanid tulevikuks.

Kiik tõdes, et terviseameti uus juht saab alustada puhtalt lehelt, tal ei ole seost seniste probleemidega.

Lanno asus tööle eelmise aasta 1. oktoobril. Seega on ta jõudnud ametis olla vähem kui ühe aasta. Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni istungil ütles Lanno vastusena komisjoni esimehe Urmas Reinsalu küsimusele, et teda ei survestanud tagasi astuma tervise- ja tööminister Tanel Kiik, vaid ta tegi selle otsuse ise.

Ametis oldud aja jooksul on Lanno sattunud mitmesse skandaali. Näiteks tekkis tal konflikt kommunikatsiooniosakonna töötajate Simmo Saare ja Eike Kingsepaga pärast seda, kui Saar paljastas, et terviseametil puudub korralik plaan vaktsineerimiseks. Lanno soovis endiste alluvate vastu isegi kohtusse minna.

Terviseametit juhib praegu peadirektori kohusetäitjana Mari-Anne Härma. Veel pole teada, kas ta kandideeriks ameti juhiks, kui tuleb avalik konkurss.

Samal teemal

06.09.2021
VIDEO | KÜLMLAO KOBARKÄKK: riigieelarve komisjon arutas vaktsiinide riknemist
06.09.2021
PLEKID ÜLLAR LANNO REVÄÄRIL: kadunud narkootikumid ja poliitreklaam patsientidele
19.08.2021
KÜLMLAO KAHJUDE VAIDLUS UMMIKUS! Üllar Lanno: kohtus selgub, kas õigus oli terviseametil või kindlustusandjal
18.08.2021
Juhtkiri | Palju õnne, Eesti – keegi ei vastuta hävinud vaktsiinide eest