Afganistani vastupanuvõitlejad Panjshiri provintsis. Kas Taliban valitseb nüüd ka kuulsat orgu?

Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 6. september 2021 09:27

Afganistanis valitsev islamirühmitus Taliban teatas, et nad kontrollivad täielikult riigi kirdeosas asuvat Panjshiri provintsi – viimast territooriumi, mille üle neil seni võimu polnud. Ajaloolises Panjshiri orus paiknev riiklik vastupanurinne NRF on Talibani väiteid seevastu eitanud.

Talibani pressiesindaja kuulutas, et vastupanuvõitlejad on alistatud. „Selle võiduga on meie riik täielikult sõjamülkast välja tõmmatud,“ teatas ta. Seda eitas aga NRFi pressiesindaja Ali Maisam, kes teatas BBC-le, et Taliban pole Panjshiri vallutanud. „Ma lükkan tagasi kõik Talibani väited!“ põrutas Maisam. „NRFi väed on kohal oru kõikidel strateegilistel positsioonidel, et jätkata võitlust. Kinnitame, Afganistani rahvale, et võitlus Talibani ja nende partnerite vastu jätkub, kuni võidutseb õiglus ja vabadus,“ märkis opositsioonilise liikumise esindaja Twitteris.

NRFi juht Ahmad Massoud teatas pühapäeval, et on valmis pidama rahukõnelusi. Ta märkis, et toetab plaani läbirääkimiste teel kokkuleppe leidmiseks ja kutsus Talibani üles pealetungi lõpetama. Massoud kirjutas sotsiaalmeedias, et NRF, kuhu kuuluvad Afganistani endised julgeolekujõud ja Panjshiri kohalikud võitlejad, on valmis lõpetama võitluse, kui seda teeb ka Taliban. Teatavasti ei vastanud islamirühmitus NRFi ettepanekule.

Teadaolevalt tapeti pühapäevastes lahingutes kaks NRFi juhtfiguuri, mis oli vastupanuvõitlejatele tugevaks tagasilöögiks. Rindelt laekunud teadete kohaselt olid nendeks pressiesindaja Fahim Dashti ja kindral Abdul Wudod Zara. Ka Talibani poolel oli kaotusi. Panjshiri org on minevikus pannud vastu mitmetele sissetungidele. Loe pikemalt SIIT.

Taliban võttis ülejäänud Afganistani oma kontrolli alla enam kui kolme nädala eest, kui vallutati Kabul. Islamirühmitus peaks lähipäevil ametlikult välja kuulutama uue valitsuse.