Foto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid 5. september 2021 19:46

Kabuli rahvusvaheline lennujaam avati laupäeval taas kodustele lendudele Herati, Kandahari ja Balkhi vahet, teatas Washington Post. Lennukid tõusevad ja maanduvad hoolimata sellest, et lennujaamas pole töökorras radarit. Telejaama NBC uudisteteenistus lisas, et lennuk suundus ka Mazar-i-Sharifi riigi põhjaosas.

Talibid suutsid lennujaama maandumisraja kiiresti korrastada ja Ariana Afghan Airlinesi lennukeid saabusid hooldama Qatari tehnikud, kes New York Timesi paar päeva tagasi avaldatud artikli järgi saalivad edasi-tagasi suure plakati all, millel ilutseb Afganistanist ammu põgenenud president Ashraf Ghani foto. Varem oli Qatari saadik Kabulis öelnud, et tehnikud tulid hooldama lennukeid, mis saabuvad Kabuli humanitaarabiga. Just lennujaama uuesti avamine tsiviillendudeks on üks meie tähtsamaid ülesandeid, teatas Taliban, kui nende võitlejad sisenesid lahinguteta Kabuli 15. augustil. Varem on teatatud, et iga afgaan, kes soovib riigist lahkuda, võib seda teha, kui tal on kõik vajalikud dokumendid taskus. Kuid esialgu pole teatatud ühegi rahvusvahelise lennuliini avamisest ja pole ka andmeid humanitaarabilendude saabumisest.

ÜRO on teatanud, et nende toiduprogrammi lennud lähevad esialgu Mazar-i-Sharifi ja Kandahari, sest nende kohapealse esinduse kinnitusel saavad laod tühjaks hiljemalt septembri lõpuks, Afganistan aga sõltub suuresti välisabist.

Samal ajal jätkuvad ägedad lahingud Panjshiri provintsis, peamiselt tadžikkidega asustatud mägedega piiratud orualal, mis pole Talibanile alistunud ja ähvardab levitada vastupanuliikumist ka teistesse piirkondadesse. CNNi eilseil teateil kuulutavad oma edust võitluse mõlemad pooled. Talibani teatel on veel vallutamata vaid provintsi pealinn Bazarak ja Rokha piirkond. Vastupanuvõitlejate pressiesindajate sõnul on aga talibitest puhastatud varem nende hõivatud Paryani piirkond, kus tapeti tuhatkond nende võitlejat, kelle seas oli palju pakistanlasi, teatas pressiesindaja.

Ühtegi ühe või teise poole väiteist pole suudetud erapooletult kinnitada.