Eesti uudised

PEIBUTUSPARDID? Peaaegu kõik ministrid kandideerivad kohalikel valimistel (120)

Elis Kusma, 4. september 2021 16:25

Kollaaž

Foto: Arno Saar/Martin Ahven

Pirita elanikud avaldavad sotsiaalmeedias pahameelt, et Keskerakonna esinumbriks nende valimisringkonnas on keskkonnaminister Tõnis Mölder, ja mitte oma tööga väidetavalt hästi hakkama saanud linnaosavanem Tõnis Liinat. Minister Mölder pole aga ainus tänavu kohalikel valimistel kandideeriv minister, teadaolevalt on kandideerimisest loobunud üksnes peaminister Kaja Kallas ning haridus- ja teadusminister Liina Kersna.

Samas ütleb Vabariigi Valitsuse seadus selgesõnaliselt, et valitsuse liige ei tohi olla väljaspool ametikohustusi ühelgi muul valitaval või nimetataval ametikohal ega tegutseda töölepingu või teenuste osutamise lepingu alusel, välja arvatud teaduslik ja pedagoogiline töö. Seega kui alates 2017. aastast tohivad riigikogu liikmed istuda nii-öelda kahel toolil, ei kehti sama ministrite kohta.

Samal teemal

Kui valimistel korraliku tulemuse teinud minister parandab sellega erakonna valimistulemust, ent volikokku jõuab tema asemel hoopis asendusliige, siis võib valija end õigustatult petetuna tunda – langes ta ju nn peibutuspardi lõksu. Küll võib see olla hea uudis neile Pirita elanikele, kes eelistavad senise linnaosavanema ametis jätkamist – muidugi eeldusel, et Keskerakonnal õnnestub Tallinnas võimule jääda ning erakonnasisesest võimuvõitlusest väljub edukana just Liinat.

Reformierakonna valimisnimekirjast selgub, et ministritest kandideerivad tänavu rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus Kesklinna esinumbrina, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt Mustamäe esinumbrina, justiitsminister Maris Lauri samuti Mustamäel, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo Põhja-Tallinnas, maaeluminister Urmas Kruuse Elva vallas ja kaitseminister Kalle Laanet Saaremaal.

Keskerakond on eelistanud avalikustada oma kandidaate ükshaaval. Lisaks Pirital kandideerivale Möldrile on kandideerimisest teada andnud majandus- ja taristuminister Taavi Aas, kes on Keskerakonna esinumber Tallinna Kesklinnas. Teada on ka, et Jaak Aab on erakonna valimisnimekirja eesotsas Viljandis, siseminister Kristian Jaani kandideerib Sauel ja kultuuriminister Anneli Ott kandideerib Võrus. Tervise- ja tööminister Tanel Kiik kandideerib Põhja-Tallinnas. Selgumisel on, millises valimisringkonnas asub hääli püüdma välisminister Eva-Maria Liimets.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee